Dalia Grybauskaitė saabumas järjekordsele Brexiti-teemalisele tippkohtumisele Brüsselis läinud aasta 29. juunil. Britid hääletasid Euroopa Liidust lahkumise poolt 2016. aasta 23. juunil. Foto: Scanpix

Leedu president Dalia Grybauskaitė väljendas sõbralikku ja mõistvat suhtumist Euroopa Liidu jaoks valulikku Brexitit sooritavasse Suurbritanniasse ning ütles, et “diilita minek” ehk nn kõva Brexit oleks kestvast kaosest etem.

Grybauskaitė ei usu, et artikliga 50 sätestatud lahkumiskuupäeva (29. märts 2019 – toim) edasilükkamisest kellelegi kasu sünniks.

Pigem usub Leedu president, et Suurbritannia lahkumine Euroopa Liidust peaks teostuma võimalikult kiiresti, välistamaks saareriigis viha süvenemist poliitikute vastu ning võimaldamaks Leedul sõlmida Suurbritanniaga “erilisest suhtest” tulenevalt kahepoolseid lepinguid.

“Mida rohkem me venitame selle olukorraga, ebakindluse ja kaosega mõlemal poolel … seda rohkem muutub poliitika brittidele vastumeelseks ja nad [võivad hakata] vihkama kõiki, kes on poliitikas ja ainult räägivad ja ei tee midagi,” rääkis Grybauskaitė.

Isegi kui Suurbritannia lahkub Euroopa Liidust ilma lepinguta, “hakkame me otsekohe lahendama sektorite kaupa konkreetseid küsimusi, see võtab paar kuud,” kõneles Grybauskaitė.

Ning “paralleelselt” kitsamate lahendustega saab Leedu hakata pidama laiemaid läbirääkimisi Suurbritanniaga, sest Leedul on nendega “erilised, absoluutselt erilised suhted.”

“Me usaldame, me peame sellest riigist lugu, majanduslikust ja julgeoleku vaatevinklist,” rõhutas Grybauskaitė. “Me usume sellesse maasse ja inimestesse Ühendkuningriigis ja me leiame lahendused.”

Ta hoiatas, et briti rahvast ei tohiks enam rohkem lõhestada. Pealegi “ei hooli keegi enam neist üksikasjadest.”

Toimetas Urho Meister

Kersti Kaljulaid: populistid ei saa hakkama