J.K. Rowling Valges majas 4. mai, 2010 Foto: Wikipedia

Enne möödunud jõule postitas Harry Potteri raamatusarja autor Joanne (J.K.) Rowling ühe transsoolisuse teooria suhtes kriitilise teadlase toetuseks Twitterisse ühe säutsu. Nimetatud ideoloogilisi tõdesid eirava säutsu peale said LGBT aktivistid kurjaks ja kuna kirjanik ei vabanda, kestab tüli tänaseni.

Maksuekspert Maya Forstater oli Londoni Globaalse Arengu Keskuse (Centre for Global Development) nimelise mõttekoja töötaja. Ta kaotas 2019. aasta märtsis oma töö, kuna oli ühes oma sotsiaalvõrgu Twitter säutsus kuulutanud, et “mehed ei saa muutuda naisteks” ja valitsus ei peaks tunnistama inimeste enese valitud (mitte-bioloogilisi) nö sugusid. Tööandja pidas sellist arvamust “solvavaks ja lõhestavaks” ning samale arvamusele jäi ka töövaidluskohtu kohtunik, vahendab LifeSite News.

Rowling postitas 19. detsembril säutsu, milles kutsus üles küll “transsoolisi” isikuid austama, kuid leidis samas, et “kui naisi sunnitakse töölt lahkuma selle pärast, et nad arvavad, et inimeste sood on päriselt olemas”, siis on mindud üle piiri.

Kirjaniku säuts oli järgmine:

Kanna milliseid riideid tahad.
Kutsu ennast nii nagu heaks arvad.
Maga iga sellega nõus oleva täiskasvanuga, kes sind enda juurde laseb.
Ela nii hästi kui võimalik rahus ja turvatundes.
Kuid kas naisi peab vallandama selle eest kui nad arvavad, et olemas on ainult kaks sugu ja need on bioloogilised? #IStandWithMaya #ThisIsNotADrill

Rowlingu märkus langes koheselt LGBT aktivistide ja nende kaasajooksikute turmtule alla. Kirjaniku “transfoobia” mõisteti hukka loendamatutes säutsudes ja suurtes peavoolu ajakirjandusväljaannetes.

New York Timesi ajakirjanik Jackson Bird kirjutas: “Ma olen pühendunud Harry Potteri fänn, kes ühtlasi on ka transsooline ja selline [sõnum] on kui löök kõhtu. Kui ma tulin 25-aastasena transsoolisena “kapist välja”, võttis see [transude] armastusväärne ja kirglik kogukond mind avasüli vastu … Ma pole enam kindel, kas ma suudan autori tekstist lahutada ja kunagi veel mõnda tema raamatut loen.”

Voxis halas Aja Romano, et Rowlingu “transfoobiline pullikaka rikkus just enne jõule Harry Potteri ära”.

Rowlingu kaitseks astusid välja – ja langesid samamoodi LGBT aktivistide raevu alla – mitmed kuulsused, kellest tuntuim on vast teleseriaali “Kontor” (The Office) üks peaosatäitjaist Ricky Gervais.

“Täpselt. Me peame kaitsma naiste õiguseid. Mitte neid õõnestama, kuna mõned mehed on leidnud salakavala viisi, kuidas domineerida ja demoniseerida tervet sugupoolt,” säutsus Gervais 20. detsembril

Järgnevas säutsus võrdles koomik LGBT aktiviste moslemite pühasõdalastega: “Nad ei taha arutelda. Nad ei saa omale lubada, et nende väited kahtluse alla seatakse. Nad soovivad luua dogma ja selle juurde oma jumalateotuse seadused ning fatwah, millega kuulutatakse kõik nendega mitte nõus olevad inimesed kitsarinnalisteks fanaatikuteks. Nii sunnitakse inimesed vaikima, hävitatakse nende elud ja nad kaotavad oma töökoha.”

Kuna Rowling on keeldunud vabandamast ja LGBT-aktivistide lobiorganisatsiooni GLAAD sõnul seab tema selline säuts “transisikud ohtu”. GLAADi lobistid on otsinud ka kirjanikuga kontakti, et “asjad eraviisiliselt selgeks rääkida”, kuid too on kokkusaamisest ära öelnud.

Kuigi võib paista, et konkreetse juhtumi puhul on Rowling konservatiivide poolel, on kirjanik siiski silma paistnud nö progressiivsete vaadetega, olles varasemalt astunud välja abortide ja homoseksuaalsuse pooldajana. Hiljuti väitis Rowling, et Harry Potteri raamatute kurjuse kehastus Voldemort “on rahvuslase moodi”.

Toimetas Karol Kallas