Ahto Lobjakas. Foto: Tairo Lutter, Postimees/Scanpix

Kolumnist Ahto Lobjakas kirjutab, et ISIS-e eesmärk terrorirünnakute laines Prantsusmaal ja Saksamaal on provotseerida siserahutusi. Sihtmärgiks on paremäärmuslased, kes kohalikku moslemikogukonda "karistades" sunniks viimase enesekaitsele ja tekitaks vägivallaspiraali, mis võiks viia koguni kodusõjani.

Lobjaka sõnul ei muretse Prantsuse siseluure juht Patrick Calvar mitte "vägistamiste laine" pärast, vaid tema suurimaks mureks on hoopis paremäärmuslikud liikumised, mis võivad korraldada karistusretki kohalikesse moslemikogukondadesse.

Lobjakas viitab ka julgeolekuekspert Francois Heisbourgile, kes ütles pärast preestri mõrvamist Normandias: ISIS tahab vallandada kodusõda. Üles püütakse kihutada seda osa ühiskonnast, kes on vastuvõtlik "irratsionaalsetele sümbolitele" ja kaldub moslemeid grupina süüdlasiks pidama.

"Need, kes õhutavad kogukondadevahelist konflikti ja lõhestavad ühiskondi mobilisatsioonikutsetega "kristluse" või mõne muu atavistliku loosungi alla, seavad küsimärgi alla põhivabadused ja õigusriigi printsiibid – Euroopa "korra". Nemad on need, kellele loodab ISIS," kirjutab Lobjakas Postimehes.

Varem on Lobjakas pälvinud avalikkuse tähelepanu pärast 2015. aasta novembris Pariisis toimunud terroriakte väljendatud mõttega, et "Iga Pariisi moslem on rohkem eurooplane – k.a mõrvarid – kui nahavärvile või seedimata kristlusele toetuv poolharitlane Eestis."

Loe lähemalt siit.