Kaitsepolitsei korraldatud suurejooneline läbiotsimine Hundisilmal, 22. september 2015. Foto: Sander Ilvest, Postimees/Scanpix

Kas asjaolu, et prokuratuur ei kiirusta Edgar Savisaarele süüdistust esitama, on ikka põhjendatud? Ajakirjanik Priit Hõbemägi sõnul tahetakse Savisaart "grillida" kuni presidendivalimisteni. Poliitikaanalüütik Ahto Lobjakase hinnangul ei ole prokuratuuri erapoolik lähenemine õigusriigile kohane.

Ahto Lobjakas kritiseeris Raadio 2 saates "Olukorrast riigis" prokuratuuri tegevust Edgar Savisaare vastu algatatud menetluses, rõhutades, et ainult kahtlustus ei saa olla aluseks poliitiku poliitilisest tegevusest eemal hoidmiseks.

Lobjakas: poliitiku kõrvaldamine süüdistust esitamata on ohtlik pretsedent

"Mismoodi me kujutame ette situatsiooni, et kui prokuratuur leiab, et kui talle mõni inimene ei meeldi, siis kõrvaldatakse ta ilma kohtu sekkumiseta poliitilisest võitlusest," vahendab Pealinn.ee Ahto Lobjakase sõnu.

Lobjakase hinnangul loob prokuratuur praegu väga ohtlikku pretsedenti Eesti poliitikas, kui  Edgar Savisaart  ainult kahtlustusele viidates kõrvaldatakse pikaks ajaks ametist ning süüdistust esitamata takistatakse teda ka kandideerimast presidendiks. "See võib hakata juhtuma ka teiste erakondade poliitikutega," märkis analüütik.

Lobjakas ütles, et ta ei ole näinud Savisaare vastu kohtus ühtegi pädevat tõendit. "Ma olen näinud ainult, et suured süüdistused, mis tema pihta on lendu lastud, on kõik kusagil liiva jooksnud. Niimoodi ei looda õigust. Niimoodi ei toimi õigusriik."

Kui riigis oleksid poliitikud, kes lähtuksid eelkõige eetilistest tõekspidamistest, siis ei pandaks Ahto Lobjakase väitel riigi peaprokuröre paika mingi poliitilise lehmakauplemise või mingi diili tulemusena, vaid tehtaks kõik selleks, et mingit sekkumist inimeste määramisel sellesse ametisse ei oleks. "Peaprokuröril on niivõrd tähtis positsioon opositsiooniliidrite vastu esitatud süüdistuste käsitlemisel," lausus poliitikaanalüütik.

Lobjakas tõi prokuratuuri kummalise käitumise näiteks ka Tallinna Sadama korruptsioonijuhtumi. "Sadama juht on võtnud mitu miljonit altkäemaksu, aga prokuratuuril ei teki mingit kahtlust, et siin võib olla ka tegemist parteid kaasava  korruptsiooniga. Reformierakonna puhul seda küsimust ei teki, küll aga alati Keskerakonna puhul," nentis Lobjakas. "Muidugi otsustavad ka peaprokuröri isiku poliitikud, aga nad peavad tegema seda nii, et ei jääks ühtegi kahtlusevarju, et kohale määratav inimene on sõltumatu."

Siim Kallas: kas siin üldse tähtaegu ei eksisteeri?

Möödunud aasta jõulude eel kritiseeris ka Reformierakonda kuuluv ekspeaminister ja endine Euroopa Komisjoni asepresident Siim Kallas Maalehele antud intervjuus prokuratuuri tegevust seoses Savisaare kaasusega.

"Mind huvitab, kas Savisaarele esitatakse süüdistus või ei esitata. Tohutud läbiotsimised olid, nüüd on aga vaikus. Kaua see siis võtab?" küsis Kallas.

"Mõtlesin, et hea küll, praegu ei esitata veel süüdistust – oodatakse ilmselt, et see ei hakkaks mõjutama Keskerakonna kongressi. Nüüd on see aga läbi. Tulevad jõulud peale…"

"Ma ei ütle midagi, et kas ta on süüdi või mitte. Aga kui algatatakse niivõrd suurelt, sellise kaliibriga meedia tähelepanu, niisugune etendus. See oli juba suvel. Kas siin üldse mingeid tähtaegu ei eksisteeri? Igal juhul on see halb. Inimese seisukohalt ja ühiskonna seisukohalt ka halb," leidis Siim Kallas.

Hõbemägi: kuuldavasti "grillitakse" Savisaart kuni presidendivalimisteni

Ajakirjandusõppejõud Priit Hõbemägi teadis jaanuaris Tallinna TV-le antud kommentaaris rääkida, et Savisaart "grillitakse" veel pikka aega – kuni presidendivalimisteni.

"Praegusel hetkel on Edgar Savisaar sisuliselt hiidkrevett, kellele on ora sisse torgatud ja teda keeratakse madala tule kohal. Teda vaikselt grillitakse. Seda just nimelt teebki uurimine ja prokuratuur," rääkis Hõbemägi.

"See on täpselt nende enda käes, kui kaua nad seda krevetti seal grillivad. Võib olla täiesti kindel, et see grillimine enne juunikuud ei lõppe. Vähemasti selle põhjal, mida mina olen isiklikult kuulnud. See, et Edgar Savisaar ei jõua starti õigeks ajaks, ma võiksin peaaegu mürki võtta selle peale," viitas Hõbemägi presidendivalimistele.

Prokuratuur lubab kiirustada

Aasta algul lubas riigiprokurör Laura Vaik süüdistuse esitamisega kiirustada. "Mõistame selle kriminaalasja olulisust ja põhjendatud avalikku huvi ning teeme kõik endast oleneva, et jõuda süüdistuseni nii kiiresti kui võimalik, samal ajal menetluse kvaliteedis järeleandmisi tegemata," teatas Vaik.

"Saan kinnitada, et aktiivne töö selle kriminaalasja uurimisel käib iga päev. Mõistagi oleme seadnud enda jaoks sisemised menetlustähtajad, muuhulgas ka selle, mis ajaks tahame eeluurimisega ühele poole saada. Samas, kuna eeluurimise kestus sõltub väga paljudest teguritest, siis selle tähtaja avalikustamine oleks siiski ennatlik," lisas Vaik.

Vahepeal on möödunud rohkem kui kaks kuud ja Savisaarele pole endiselt süüdistust esitatud. Tallinna linnapeale esitati altkäemaksuvõtmise kahtlustus juba möödunud aasta septembris ning ta on ametist kõrvaldatud. Kohtuistung asja sisuliseks arutamiseks ei saa aga alata enne, kui prokuratuur on koostanud süüdistusakti.