Naine vaatamas NSO kodulehte. Foto: Scanpix

Ühendkuningriigi investeerimisfirma Novalpina, mis omab muuhulgas Armin Karu käest ostetud Olympic Entertainment Groupi, läheb Sky Newsi andmetel likvideerimisele, kuna kolm asutajat läksid omavahel tülli ning investorid otsustasid seepeale kontrolli enda kätte haarata. Novalpinale kuulub aga ka kurikuulus Iisraeli luuretarkvara tootja NSO, mille loodud Pegasuse tarkvara praegu globaalse skandaali on tekitanud. Financial Timesi sõnul on võimalik kas kohene likvideerimine või varade – sh Olympicu – müümine rahulikumas tempos.

Sky Newsi andmetel ei saa Novalpina enam omaenda fondi kontrollida ja varade haldamise võtab üle kolmas isik. Likvideerimine peaks formaliseeruma augustis toimuva investorite hääletuse teel. Allikate hinnangul võib võtta mitu kuud aega, et Novalpina lõplikult fondijuhi kohalt eemaldada.

Financial Timesi allikate sõnul otsustasid 1 miljardi euro suuruse fondi investorid hiljuti pingelise 3-tunnise videokoosoleku käigus kontrolli endale haarata. Investorid, kelle hulgas on ka pensionifonde, peavad 6. augustiks otsustama, kas fond likvideeritakse koheselt ja kõik varad müüakse maha, või pannakse ametisse kolmas osapool, kes saab investoritele tagastada kasutamata kapitali ja müüa ettevõtted – seehulgas Olympicu – rahulikumas tempos ja eelduslikult kõrgema hinna eest maha. Kui vähemalt 75% fondi väärtusest esindavad investorid kokkuleppele ei jõua, rakendub esimene variant.

FT andmetel jõudsid investorid järeldusele, et lootusetult tülli pööranud Novalpina asutajad Stephen Peel, Bastian Lueken ja Stefan Kowski ei suuda enam üheskoos fondi juhtida ning nad tuleb juhtimisest kõrvaldada.

Tegemist on ühtlasi uue arenguga nn Pegasuse skandaalis – nimelt on just Novalpinale kuuluv NSO Pegasuse luuretarkvara tootja. Eelmisel nädalal avalikuks tulnud paljastuste kohaselt on Pegasust kasutatud ajakirjanike ja aktivistide järel luuramiseks. Muuhulgas olevat sihikule võetud ka Prantsusmaa president Emmanuel Macron. Väidetavalt pole likvideerimisprotsess otseselt Pegasuse skandaaliga seotud, kuid see teeb Sky hinnangul raskemaks Novalpinale kuuluva NSO osaluse müümise.

Novalpina võttis NSO üle 2018. aastal ja teatas peagi, et firmas tehakse reforme – muuhulgas lubati jälgida ÜRO inimõiguste printsiipe. Novalpinalt Skyl kommentaari saada ei õnnestunud. Samuti ei õnnestunud Novalpinaga seotud isikutelt kommentaari saada FTl.