ÜRO-s, mille allasutus WHO on, on "jäme ots" otsuste langetamisel moslemiriikide käes. Pildil ÜRO peasekretär Antonio Guterres kõnelemas Kairo al-Azhari mošees 04.2019. Foto: ÜRO

Maailma Terviseorganisatsioon leiab uutes juhistes, et viljakas eas naised ei tohiks tarbida alkoholi. Ühendkuningriigis seevastu arvatakse, et tegemist on WHO tavalise idiotismiga, selline soovitus on seksistlik ja piirab naiste vabadusi.

Maailma Terviseorganisatsioon avaldas üleilmse alkoholi tegevuskava aastateks 2022–2030 (global alcohol action plan 2022-2030) esialgse versiooni, milles utsitatakse riike "pöörama vajalikul määral tähelepanu teatud gruppide alkoholitarvitamise ennetusele". Selliste gruppide hulka kuuluvad lapsed, teismelised ja lapsekandmise eas naised, vahendab The Telegraph.

Möödunud kolmapäeval tehtud avalduses leidis Ühendkuningriigi alkoholi puudutava sotsiaalse vastutuste ja käitlemist reguleeriva asutuse, Portman Groupi, tegevjuht Matt Lambert, et WHO seisukoht on "kaugelt üle neile seatud piiride".

Ta lisas: "Me oleme tõsiselt mures, et WHO kutsub oma viimases tegevuskavas maailma riike üles keelama lapsekandmise eas naiste alkoholi tarvitamise. Nii nagu selline käsk on seksistlik ja piirab naiste vabadusi, on selline seisukoht kaugelt üle WHOle seatud piiride ja sellisel soovitusel pole mitte mingisugust teaduslikku põhjendust."

"Sellisel vastutustundetul viisil hirmu külvamine ja naiste alkoholiga seotud riskide seostamine laste ning rasedatega, on vale."

Tegevuskavas kirjutatakse: "Asjakohast tähelepanu peaks pöörama sellele, kuidas hoida ära olukord, kus jooma hakkavad lapsed ja teismelised. Samuti tuleks ära hoida rasedate ja lapsekandmise eas naiste alkoholi tarvitamine."

Mõttekoja Institute of Economic Affairs (Majandusinstituut) elustiilimajanduse valdkonna juhataja Christopher Snowdon leiab: "See on tüüpiline Maailma Terviseorganisatsiooni idiootsus. See on Covid-19 osas korduvalt läbi kukkunud, annab poliitikutele auhindu e-sigarettide keelamise eest ja nüüd arvab, et suurem osa maailma naistest peaksid alkoholist [täielikult] hoiduma."

Snowdon jätkas: "Mõte, et lapsekandmise eas naistel pole turvaline alkoholi tarvitada on ebateaduslik ja absurdne. Pealegi, sellised asjad ei puutu WHOsse."

Alkoholikahjude ennetamise ja maandamisega tegeleva vabaühenduse Alcohol Change UK tegevjuht dr Richard Piper osutab: "Alkoholi tarvitamine raseduse varases staadiumis, isegi enne seda kui inimesed saavad aru, et nad on rasedad, võib olla lootele väga kahjulik." 

"See on tähtis, et inimesed selliseid riske teadvustaksid. Kuid samuti on oluline, et me hoiaksime sellised ohud tasakaalus iga täiskasvanud inimese õigusega teha teadlikke otsuseid selle kohta, mida me oma kehadega ette võtame, mille juures ei ole tähtis ei meie sugu ega vanus," jätkas Piper. 

Ühendkuningriigi Haigekassa (NHS) soovitab, et mehed ja naised ei tarbiks nädalas üle 14 alkoholiühiku. See on umbes kolm liitrit keskmise kangusega õlut või kümme klaasi lahjat veini.

Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsioon (OECD) leidis maikuus avalikustatud uuringus, et ühte kolmest täiskasvanust tabavad joomasööstud ja eriti on ohustatud kõrgharidusega naised, ning neist omakorda kõige kõrgema ja kõige madalama sissetulekuga grupid. 

Toimetas Karol Kallas