Purustatud maja Ukrainas Foto: Scanpix

Hiljuti Maailmapanga poolt avaldatud raporti kohaselt võtab Ukraina sõjajärgne üles ehitamine kümme aastat ning läheb maksma 411 miljardit dollarit. 

Rahvusvahelise finantsinstitutsiooni hinnangul läheb ainuüksi pommituste ja tulevahetuste käigus kogunenud rusude likvideerimine maksma 5 miljardit dollarit, vahendab Al Jazeera

Hinnang on pigem konservatiivne ning paneb kahvatuma Ukrainale Lääneriikide poolt antud militaarse iseloomuga eraldised. 

Mis peamine, Ukraina rekonstrueerimise hinnasilt ei ole staatiline suurus, vaid kasvab ajas koos sõja põhjustatud purustuste akumuleerumisega. 411 miljardit dollarit on vaid viimane hinnang, mida tõsteti 2022 septembris tehtud 349 miljardi baasilt. 

Raporti kohaselt on sõja käigus saanud kahjustada ligi 2 miljonit eramut. Samuti on viga saanud iga viies Ukraina haigla. Tsiviilohvrite koguarvu hinnatakse 9655-le inimesele, kellest 461 on lapsed. 

Hoonetele ja infrastruktuurile põhjustatud kahjude kogusummat hinnatakse 135 miljardile dollarile. Põhiosa hävingust on aset leidnud sõjakolde keskmes Donetski, Harkovi, Luganski ja Hersoni oblastites. 

Rahvusvaheline Valuutafond on leppinud kokku Ukrainale 15,6 miljardi dollari eraldamises. (Nagu tavapäraselt on Valuutafondi poolt eraldatud laenud seotud riigile seatud rangete tingimustega, millest esikohal on kohustus avada riigi majandussektorid välisinvestoritele). 

Maailmapanga hinnangul on sõda põhjustanud Ukraina siseriikliku kogutoodangu kokkuvarisemise 29 protsendi võrra, lükates 1,7 miljonit ukrainlast allapoole vaesuspiiri. 

Toimetas Adrian Bachmann