Itaalia peaminister Paolo Gentiloni (vasakul) ja Prantsuse president Emmanuel Macron armastuse, koostöö ja integratsiooni mulli nautimas. Foto: Scanpix

Prantsuse president Emmanuel Macron mõistis Itaalias viibides hukka "populismi" populaarsuse kasvu Euroopa Liidus ning andis teada, et "Euroopa vajab rohkem integratsiooni, mitte vähem."

Macroni hinnangul on establishmenti-vastaste erakondade tõusus süüdi "Euroopa võimetus kaitsta inimesi" ning ta on veendunud, et lahenduseks on "rohkem Euroopat" ning mitte rohkem riiklikku suveräänsust.

Prantsuse liider oli Roomas kahepäevasel tippkohtumisel oma sealse ametivenna Paolo Gentiloniga, kes seisab silmitsi vägagi reaalse valimiskaotuse võimalusega märtsis.

Macron kõneles nõretavalt Gentiloni voorustest ning kasutas võimalust "rõhutada, kuivõrd õnnelik ma olen võimaluse eest töötada koos Paolo Gentiloniga need viimased kuud."

Sest Gentiloni "pingutused Itaalias ja Euroopas on võimaldanud luua uue dünaamika."

Itaallased astuvad valimiskastide manu 4. märtsil ning Gentolini juhitud Demokraatlik Partei on Viie Tähe Liikumisega võrreldes viletsamas seisus.

Nagu näitas jaanuari alguses avaldatud küsitlus, oli "populistlik" liikumine demokraatidest nelja kuni seitsme protsendi jagu populaarsem.

Samal ajal hoiatab USA senati välisasjade komisjon oma äsjases raportis, et Venemaa võib sekkuda Itaalia valimistesse, saates sinna suurtes kogustes võltsuudiseid ning korraldades eksitavaid infokampaaniaid nõrgestamaks toetust Euroopa Liidule.

Teadaolevalt on Viie Tähe Liikumine taotlenud Venemaa-vastaste sanktsioonide lõpetamist, seisab vastu Itaalia osalemisele NATO õppustes ning on esinenud üleskutsega korraldada rahvahääletus euroalasse kuulumise osas.

Valimised, mis võivad rikkuda eurokraatide une alanud aastal