Prantsusmaa president annab pressikonverentsi pärast Ukraina toetamiseks kokku kutsutud konverentsi, 26. veebruaril 2024, Pariisis. Foto: Scanpix

Esmaspäeval andis Prantsusmaa president Emmanuel Macron teada uue koalitsiooni loomisest Ukraina varustamiseks kaugmaarakettide ja laskemoonaga. Seejuures lisas ta veel, et ei tohiks välistada ka Ukrainasse lääne maavägede saatmist.

"Täna puudub konsensus maavägede saatmiseks. Aga midagi ei tohiks välistada. Teeme kõik, mis on vajalik, et Venemaa ei saaks seda sõda võita," ütles Macron pärast Euroopa liidrite kohtumist Pariisis.

Esmaspäevasele kohtumisele Pariisis oli kutsutud 20 Euroopa liidrit ning selle eesmärgiks oli astuda vastu Kremlile ja leida täiendavaid võimalusi Ukraina toetamiseks.

Macron sõnul luuakse uus koalitsioon selleks, et tarnida Ukrainale kesk- ja kaugmaarakette ja pomme, vahendab ERR.

Tema sõnul ollakse veendunud, et Venemaa lüüasaamine on Euroopa julgeoleku ja stabiilsuse jaoks hädavajalik.

Kohtumisel osalenud Soome president Sauli Niinistö sõnul tuleb Ukraina ühiseks toetamiseks leida uusi viise: "Tõhustame tegevust. Loomulikult eriti relvaabi, laskemoona ja õhutõrje puhul."

Samuti kohtumisel osalenud Eesti peaministri Kaja Kallase sõnul tuleb Ukraina abistamiseks aga tegutseda nüüd ja kohe.

"Meil ei ole aega raisata, sest Ukraina vajab esmajoones kiirelt relvaabi. Loodan, et Taani hiljutine otsus saata kogu oma laskemoonavaru Ukrainasse inspireerib teisi. Samuti peame vaatama, millist abi on võimalik saada maailmaturult, nagu seda on juba teinud tšehhid," rääkis Kallas.

Ühtlasi rõhutas ta, et meie kõige tugevamaks valuutaks on meie ühtsus ning et vaba maailma pikaajaline toetus Ukrainale peab kestma: "Koos saame aidata Ukrainal selle sõja võita. Meil on ressursid, majanduslik jõud ja teadmised. Meie jõud on Venemaa omast tugevam ning me ei tohiks oma jõudu karta."

Toimetas Martin Vaher