Kahekesi on pildile sattunud Prantsuse president Emmanuel Macron (seisab) ja Ungari peaminister Viktor Orbán (istub). Foto: Scanpix

Bloombergi andmetel nõustub Prantsuse president Emmanuel Macron "populistidega", kes näevad temas oma peamist vastast.

Macron võttis sõna pärast Ungari peaministri Viktor Orbáni kohtumist Milanos Itaalia siseministri Matteo Salviniga, kus kaks liidrit arutasid ühise migratsioonivastase rinde tekitamist enne Euroopa Parlamendi valimisi tuleva aasta mais.

Kohtumisel osutas Orbán konkreetselt Macronile kui "migratsioonimeelse" leeri ninamehele.

"Ma ei tagane rahvuslaste ees ega nende ees, kes vihkamist kuulutavad," teatas Macron. "Kui nad tahavad mind näha kui oma peamist vastast, siis on neil õigus."

Vahetult enne seda esines Macron Pariisis Prantsusmaa suursaadikutele ja kinnitas neile, et kontinendil kujundatav superriik alistab Euroopa Parlamendi valimistel "ekstremistlikud" rahvuslikku suveräänsust taotlevad konservatiivid.

Macron andis teada, et maailmas on jõudnud kätte "suurte muutumiste moment", mis muuhulgas tähendab "Euroopa suveräänsuse" saavutamist ning Euroopa muutumist "globaliseerumise humanistliku uuestirajamise mudeliks."

Ta tõotas "kahekordistada pingutusi" võitluses patriootlike konservatiivsete erakondade vastu olukorras, "kus rahvuslus jälle on ärganud."

Oma sõnavõtus võttis Macron sihikule nii Salvini kui Orbáni. Viimase liigitas ta silmakirjatsejaks, kes võtab vastu Euroopa Liidu rahasid, pidades samal ajal "kõlavaid kõnesid kristlusest" – mis prantslase sõnutsi on "antieuroopalik".

Sest "meie julgeolek sõltub meie väärtuste taaskehtestamisest, inimõigustest, mis on kõige aluseks," selgitas Macron ning nimetas neid, kes inimõigusi "igapäevaselt esindavad – ma pean silmas valitsusväliseid organisatsioone, intellektuaale, kunstnikke, aktiviste, ajakirjanikke."

Macron: marss lahingusse "okastraadi ja leepraga" Kesk-Euroopas!