Foto: Piqsels

Isamaa, Sotsiaaldemokraatide ja Reformierakonna valitsuse kõrgete energiahindade lembus ähvardab Eestit majanduskrahhi ning vaesumisega. EKRE leiab, et elektrit on võimalik müüa 3–4 sendiga kilovattunni eest ja algatas selle nimel allkirjade kogumise. 

Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda (EKRE) juhib endine rahandusminister Martin Helme ja tema sõnul on Eesti inimestele ja ettevõtetele võimalik müüa elektrit hinnaga 30–40 eurot megavatt-tunni ehk 3–4 senti kilovatt-tunni eest.

Euroopa Liidu Statistikaameti hinnangul oli Eestis septembris mitmendat kuud järjest Euroala kõige suurem inflatsioon – 24,2 protsenti –, mida veavad üheselt kõrged energiahinnad, mis omakorda teevad kalliks kõik muud eluks vajalikud asjad. 

Allkirjade kogumise algatajate sõnul aitab Eesti majanduse kokku kukkumise ära hoida ainult viivitamatu energiahindade langetamine.  

Petitsioonis nõutakse, et riigiettevõte Eesti Energia müüks eraisikutele elektrit omahinnaga ja ilma süsihappegaasi (CO2) tasuta. Inflatsiooni paremaks ohjamiseks nõutakse lisaks elektri ja energiakandjate käibe- ning aktsiisimaksude langetamist.

EKRE sõnul on universaalteenus petukaup

EKRE sõnul on universaalteenus tüüpiline Reformierakonna silmamoondus, mille eesmärk on panna inimesed leppima röövellike hindadega. Kuna Isamaa peab elektri universaalteenuse hinna kehtestamist kui mitte täielikult, siis vähemalt osaliselt enda "omaks", siis võib sellest järeldada, et ka ennast "rahvuslik-konservatiivseks" nimetav partei on hinnanguliselt viis korda võimalikust kallima elektrihinnaga rahul.

Kallis elekter on rohepoliitikate tulemus

Isamaa, Sotsiaaldemokraatide ja Reformierakonna valitsuse väide, et kõrgetes energiahindades on süüdi Ukraina sõda, on otsene vale. Elektri hind hakkas hoogsalt kerkima juba 2021. aasta sügisel ja selle põhjuseks on hullumeelsed rohepoliitikad, mitte Vladimir Putin.

EKRE toob lisaks veel välja, et "vana" Euroopa riigijuhid on olnud Venemaa osas sinisilmsed, ning pannud väga suure osa energiamunadest Putini kontrolli all olevasse korvi. Millisest rumalusest on osaliselt tingitud tänane häda ja viletsus.

Helme sõnul on süsinikukaubanduse kokkulepped sõlmitud viisil, mis lubavad neist loobumist. EKRE juht kirjutab lisaks, et elektrit tuleb müüa omahinnaga kõigile Eesti väiketarbijatele, kelleks/milleks on kõik eraisikud ja ettevõtted kui ehk Estonian Cell välja arvata. EKRE lubab seni ainsa poliitilise jõuna võimule saades normaalse hinnaga elektrit, sest ilma selleta pole võimalik Eesti majandust kokku kukkumisest päästa. 

Petitsioonile saab anda allkirja siin

Toimetas Karol Kallas