Suletud Värner Rydéni kool Malmös. Foto: Patrick Persson

Rootsi linna Malmö põhikoolidest on käesoleva aasta esimese kümne kuuga lahkunud 17 protsenti õpetajatest, kirjutab Sydsvenskan.

Olukorda raskendab asjaolu, et peaaegu üks kolmandik Malmös töötavatest õpetajatest ei kvalifitseeru täiel määral oma ametiks või on palgatud kedagi asendama.

Samal ajal prognoositakse linnale eelseisval aastakümnel kooliõpilaste arvu ligi 42-protsendilist kasvu.

Probleem ei piirdu haridusega: möödunud aastal pani oma ameti maha 11 protsenti kõikidest avaliku sektori töötajatest linnas.

Eriti tempokalt lahkuvad kuritegevuse kasvuga maadlevast Malmöst politseinikud.

The Guardiani andmetel on Malmö 317 000 elanikust ligikaudu 43 protsenti välismaise taustaga. Suurima grupi moodustavad Iraagi immigrandid ja nende järeltulijad, keda on Malmös umbes 40 000.

Peamiselt tänu massilisele sisserändele on Malmö elanikkond viimase 20 aastaga kasvanud 50 protsenti.

Kuna linn on üha “mitmekesisem”, on Malmö ülikool avanud kursused aitamaks õpetajatel tulla toime “multikultuursetes koolides” ning arvestada “Rootsi klassides maailma [mitmekesiste] filosoofiate, religioonide, ideoloogiate ja väärtussüsteemidega.”

Mullu suleti Malmös Rosengårdi linnaosa Varner Rydéni keskkool, kuna õpetajate ametiühing hindas selle vägivalla ja kuritegevuse tõttu liiga ohtlikuks nii õpilaste kui õpetajate jaoks. Lähemalt võib kooli sulgemise asjaoludest lugeda siit.