Marina Abramović Foto: Scanpix

Üks kaasaja kunstimaailma tähelepanuväärsemaid naisi, serblanna ja satanist Marina Abramović väidab, et president Volodõmõr Zelenskõi palus tal hakata Ukraina koolide "ja muu sarnase" taastamise saadikuks.

Abramović andis käesoleva aasta septembri lõpus pikema intervjuu Itaalia päevalehe La Repubblica kultuurilisale Robinson. Ülistavas ja imetlevas laadis kirjutatud intervjuud vahendab Jerusalem Post.

Suurem osa jutust on pühendatud tema loomekarjääri tähtteostele, 23. septembril avatud Londoni Kuningliku Kunstiakadeemia näitusele ja kliimamuutustele. Stiilis "mina ja kliimamuutused".

Marina Abramović "Kristallist nutumüür" Foto: mai.art

2021. aastal rajas Abramović Ukraina pealinnas asuva holokausti memoriaali Babin Jari juurde vaatajale reageeriva (interaktiivse) installatsiooni "Kristallist nutumüür". 

Kunstnik leiab, et Ukraina sõda on "ajaloo kordumine".

Enda sõnul oli Abramović Ukraina ja Venemaa sõjas "esimene kunstnik, kes avaldas Ukrainale sõjas Venemaa vastu toetust". 

Ta väitis ajakirjanikule, et Ukraina president Zelenskõi palus tal hakata Ukraina saadikuks ja "aidata [Ukraina] lapsi ning ehitada üles koolid ja muu selline."

"Mind kutsuti samuti Babin Jari nõukokku, et mälestusmärki oleks võimalik jätkuvalt kaitsta. Kristallist nutumüüri valmistamine oli ainult esimene samm, kuidas uue ajalooga hakkama saada ja mõelda välja, kuidas üha lõhestunum maailm terveks ravida," rääkis 76-aastane kunstnik.

Ilmavõrgus arutletakse, et Abramovići saadiku ametikoht tähendab suuremas osas, et ta peab otsima heategijaid, kes oleksid valmis andma peale sõja lõppu Ukrainale raha. Põhjusena, miks Zelenskõi valis just tema, arvatakse olevat tema vaimsed huvid, mis kattuvad Hillary ja Bill Clintoni ning teiste globalistide omadega.

Toimetas Karol Kallas