Võidukas kaotaja Marine Le Pen, 13. detsember 2015. Foto: Thibault Camus, AP/Scanpix

Prantsusmaa piirkondlike valimiste teises voorus kaotuse osaliseks saanud Rahvusrinde juhi Marine Le Peni sõnul ei ole kõne all vastasseis vasak- ja parempoolsete, vaid globalistide ja patriootide vahel.

Rahvusrinne (Front Nationale) ei suutnud vaatamata paljude kartustele või lootustele 13. detsembril toimunud piirkondlike valimiste teises voorus võita mitte üheski piirkonnas, kuigi esimeses voorus saadi parim tulemus riigi 13-st piirkonnast kuues, mis ajas peavoolu erakonnad tõelisesse paanikasse.

Nord-Pas-de-Calais' piirkonnas kandideerinud Marine Le Pen jäi ise alla endise presidendi Nicolas Sarkozy paremtsentristlikku erakonda kuuluvale Xavier Bertrand'ile. Le Pen sai 42 ja Bertrand ligi 58 protsenti häältest. "Ajalugu jääb mäletama, et just siin peatasime me Rahvusrinde edenemise," kuulutas Bertrand võidukalt.

"See ei ole jagunemine vasak- või parempoolseteks, vaid globalistideks ja patriootideks," ütles Marine Le Pen pärast valimisi toetajatele peetud kõnes, kus ta lubas konstruktiivset, ent nõudlikku tööd opositsioonis.

Pärast esimest valimistevooru mängisid Prantsuse poliitilisse peavoolu kuuluvad erakonnad kokku, et takistada "paremäärmusluse" võitu. Sotsialistlik partei kutsus nimelt oma toetajaid hääletama hoopis paremtsentristide poolt – ja see taktika kandis ka vilja. Sotsialistist peaminister Manuel Valls hoiatas koguni võimaliku kodusõja eest, kui Le Peni Rahvusrinne peaks piirkondlikud valimised võitma.

Pärast teist vooru kuulutas peaminister Valls, et "paremäärmuslastest" tulenev oht pole kuhugi kadunud. Ka analüütikute arvates annab praegune olukord Rahvusrindele hoogu edasisteks kampaaniateks, mistõttu ajaleht Le Figaro nimetas Rahvusrinde valimistulemust "võidukaks kaotuseks".