Patrisse Khan-Cullors. Foto: Scanpix

Liikumise Black Lives Matter (Mustad Elud Loevad) üks asutajatest, end marksistiks nimetav Patrisse Khan-Cullors on ainuüksi USAs koos elukaaslasega ostnud neli luksuslikku kodu kokku 3,2 miljoni dollari eest, vahendab Fox Business. BLMi rahaasjad on segased ja ka organisatsiooni enda liikmed ei tea täpselt, kuhu annetajatelt saadavad summad lõpuks välja jõuavad.

Khan-Cullors alustas majaostudega 2016. aastal, kui hankis Los Angeleses kolme magamistoaga kodu. Hiljem sai selle kaasomanikuks ka Cullorsiga geiabielu sõlminud Janaya Khan, kes on ühtlasi BLMi Kanada haru üks asutajatest. Pärast seda ostis paar USAs veel mitu kodu.

Mullu nähti elukaaslasi aga Bahama saarte luksuslikus Albany piirkonnas. “Inimesed otsivad Albanyst juba neljandat või viiendat kodu. See on täielik tippklass ja ininesed tulevad siia nautima täielikku privaatsust,” kirjeldas anonüümseks jääda soovinud kohalik. Pole teada, kas paar lõpuks Albanysse ka maja ostis.

Khan-Cullorsi praegune luksuslik elu on teravas kontrastis tema autobiograafias esitatud kirjeldustega naise lapsepõlvest, kus teda enda sõnul kasvatas üles üksikema. “Sain 12-aastaselt aru, et mind defineerib andekusest ja lootusrikkusest rohkem see, et olen vaene ja mustanahaline,” kirjeldas ta raamatus oma pöördumist marksismi.

Segased rahaasjad

Paljastused on vihale ajanud ka Khan-Cullorsi kaasaktivistid. New Yorki piirkonna koordinaator Hawk Newsome nõudis BLMi rahaasjade uurimist “mustanahaliste firmade ja raamatupidajate poolt”. “Kui ta nimetab end sotsialistiks, siis tuleb ka küsida, kui palju ta ise heategevuseks annetab. See on tõeliselt kurb lugu, kuna see paneb inimesi kogu liikumises kahtlema,” sõnas ta.

BLMi finantsid on jaotatud erinevate MTÜde ja ettevõtete vahel, mis teeb neist selge ülevaate saamise keerukaks. Mulluste protestide ajal voogas 2017. aastal Californiasse registreeritud MTÜsse BLM Global Network Foundation tervelt 90 miljonit dollarit. Liikumise juhid pole aga avalikustanud, kui suur hulk rahast tuli suurannetajatelt. Samal ajal MTÜ asutamisega pani Khan-Cullorsi püsti ka sama nime kandva ettevõtte, mis ei pea oma kulude ega palkade kohta aru andma.

Toimetas Jaanus Vogelberg