Eesti Päevalehe soolapuhujate ja Ahto Lobjaka poolt mõnuga vibutatud Vene malakas on osutunud Vene bumerangiks ja tabanud valusalt sellega vehkijaid ennast, nendib Markus Järvi nädalakommentaaris.

Norra väljaanne AldriMer põhjustas meie kodumaal skandaali väites, et Vene erivägede tegevus on Eestis laiapõhjaline ja hõlmab eri meetodeid. Eesti Päevaleht esitas sel teemal oma küsimused ilmselt KaPo-le ja teabeametile. Peagi olevat aga helisenud toimetuse telefon. Teisel pool oli riigikantselei strateegilise kommunikatsiooni nõunik Ilmar Raag, kelle reaktsioon oli Päevalehele ootamatu: “Teie küsimused on justkui Vene luure sõnastatud,” ütles Raag.

Selle asemel, et kõne teadmiseks võtta ja vaikida, vahendas Päevaleht, nii palju kui me teame, kogu kõne sisu tervikintervjuuna – ja loomulikult tekitas sellega skandaali. Skandaali asusid kommenteerima erinevad meediaeksperdid, kelle seas oli ka Ahto Lobjakas.

Kommentaaride üldine tonaalsus oli ühene – Ilmar Raag on astunud üle punase joone ja asunud meie ajakirjanikele ette ütlema, mida nad tohivad küsida ja mida mitte.

See, mis järgneb, on aga märksa huvitavam. Nimelt said sotsiaalmeedia avarustes kokku Reformierakonna hall kardinal ja Autorollo-spetialist Rain Rosimannus ning meie liberaalse euroopluse lipulaev Ahto Lobjakas, kellele Rosimannus kirjutab järgmised sõnad:

We play it positive, you, fuckers & c-suckers. Jah, sinu tausta tuvastamine võib vabalt võtta aega & välja näha kohmakas, aga me teeme lõpuks selgeks, kes või mis sa oled. Ja kui sa pole Venemaa infotöötaja, vaid lihtsalt rahanäljas tobu, on kõik selge & ok.”

Meie ring on sulgunud. Päevaleht ja Lobjakas, kes on Venemaa malakat hoogsasti vibutanud, on seda nüüd ise omal nahal tunda saanud. Vene malakast on saanud Vene bumerang.

Noh, kuidas maitseb, mehed? Ilmselt mitte eriti magusalt, sest avalikult rahvusriiki hävitama kutsunud Krister Paris hüüatab sotsiaalmeedia veergudel: “WHAT? Ma hakkan nägema, et Raagi ja Co suunatud rünnakud teisitimõtlejate pihta, taustaks lausvaletamine, hakkab muutuma eelmänguks millelegi väga vastikule. Riigiideoloogia oleks vist kõige viisakam nimetus.”

Ent Rosimannuse käitumine pole sugugi etem. Keelekasutus, mida see mees endale lubab, kuulub mafioossesse kultuuri. Tekib küsimus: kes on need MEIE, kes Eestis inimeste taustu uurivad? Rosimannus ja keegi veel? Kas Eestis tõepoolest tuulavad inimeste minevikus Rosimannus ja väidetavalt Siim Kallase sahker-mahkeriga ja tont teab, mis fondi rahadega püsti pandud Reformierakond, mis tahab piirilepingus Venemaale loovutada hea osa Eesti territooriumist ja paneb presidendikandidaadina välja KGB-laste tütre ning kümne miljoni dollari Siim Kallase?

On tülgastav vaadata, milllise mentaliteediga inimesed meie koalitsioonierakonna tagatoas toimetavad. Ent üks on selge – Vene malakaga vehkimine pole sugugi nii ohutu tegevus kui algselt võib arvata. Nüüdseks on selgunud, et selle kuju on parajalt kaarjas ning õhku visatuna võib malakas anda obaduse vehkijale endale.

Jääb vaid oodata, millal bumerang tabab Lobjaka ja Päevalehe lisaks ka Rosimannust ja Reformierakonna ladvikut.