Mart Helme kõnelemas EKRE noorteliikumise korraldatud tõrvikurongkäigul, 24. veebruar 2016. Foto: Jaanus Lensment, Postimees/Scanpix

Raadiosaates “Räägime asjast” arutlesid Mart ja Martin Helme muuhulgas Ida-Virumaa julgeolekuolukorra ja Eesti võimude valmiduse üle Kremli võimalikele aktsioonidele vastu astuda olukorras, kus näiteks Kaitseliidu ülema põlved hakkasid lõdisema Odini Sõdalastega seotud teema peale.

Mart Helme esitas küsimuse, et kui Kreml peaks Eestis käiku laskma Donetski stsenaariumi ja minnakse Narva linnavalitsust üle võtma – mida teeb Narva politsei? Kas venekeelsed politseinikud vaatavad sündmusi lihtsalt pealt?

Martin Helme püstitas aga küsimuse nii: “Aga küsime veelgi krõbedamalt: me teame, et seal on korralik, tugev, väga motiveeritud ja patriootlik Kaitseliidu üksus – kas neile tuleb käsk või tuleb neile käsk mitte sekkuda, mis on minu meelest veel kõige tõenäolisem?”

Mart Helme meenutas, et 2007. aasta pronksiööde rahutuste ajal läks kõnealune Alutaguse malev ilma käsuta Jõhvi ja peksis märatsejad laiali. “Kui Kaitseliidu praegusel pealikul hakkasid põlved lõdisema Odini sõdurite teemaliste süüdistuste puhul [—] ja juba Facebooki like‘ide peale öeldi, et need mehed [odinlased] hakaku Kaitseliidust astuma – mida teeb see mees, missuguse käsu annab see mees või jätab andmata see mees, kui asi läheb tõsiseks?” küsis Konservatiivse Rahvaerakonna esimees.

Mart Helme sõnul muretseb valitsus Odini Sõdalaste pärast, kuid keegi ei näe probleemi, et Eestis on 5000 laskeklubidesse koondunud venekeelset inimest.

Välisteemadest kõneldi vabariiklaste presidendikandidaadiks pürgivast Donald Trumpist, kes on Martin Helme hinnangul ilmutanud sõltumatust, kuna ta ei võlgne poliitilisele eliidile mitte midagi, ning Suurbritannia võimalikust lahkumisest Euroopa Liidust.

Saate lõpuosas täpsustas Mart Helme, et EKRE ei pea püüdma vene valijate hääli: “Meie valijaskond on eestlased ja meie esindame Eesti poliitikas eestlasi. Kui venelased tahavad meid toetada, olgu siis homoküsimuses või immigratsiooniküsimuses, siis palun, nad on teretulnud. Aga me esindame eesti rahvast, mis on ainulaadne. Vene rahvas on suur, tal on oma riik ja meie ei tunne niivõrd muret nende pärast.”

6. märtsil eetris olnud saadet saab kuulata siin.