Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) hinnangul sekkus Ameerika Ühendriikide saatkond rahvusvahelise õigusega vastuollu minnes Eesti siseasjadesse, kui 3. novembril 2015 ilmus Õhtulehe arvamusrubriigis USA saatkonna tollase ajutise asjuri Chever Voltmeri artikkel pealkirjaga “Rassism puudutab meid kõiki”.

Riigikogu EKRE fraktsiooni hinnangul sekkus USA diplomaat selle artikliga Eesti Vabariigi siseasjadesse ja see on Viini diplomaatiliste suhete konventsiooni artikli 41 punkti 1 kohaselt diplomaadile sobimatu tegevus.

Vastuseks EKRE järelepärimisele vastas välisminister Marina Kaljurand, et mingit protesti USA saatkonnale seoses nimetaud diplomaadi käitumisega plaanis esitada pole. Kaljuranna sõnul saab üksnes nõustuda USA saatkonna ajutise asjuri väitega, et rassism puudutab meid kõiki.

“Mis puudutab inimõiguste kaitset ja demokraatlike väärtuste edendamist ühiskonnas, siis nii Eesti, USA kui ka kõik teised demokraatlikel väärtustel põhinevad ühiskonnad seisavad selgelt vastu igasugusele rassismile, sallimatusele ja diskrimineerimisele. Välisministeerium jälgib, mida ütlevad välisriikide esindajad ja vajaduse korral me sellele ka reageerime. Antud juhtumit ei saa tõlgendada kui sekkumist meie siseasjadesse, kuna tegemist on arvamusavaldusega teemal, mis kattub meie enda põhiseadusega kaitstud väärtushinnangutega. Ka ei ole kavas kutsuda USA saatkonna ajutine asjur Välisministeeriumisse nimetatud asjaolude kohta täiendavaid seletusi andma,” selgitas Kaljurand.

EKRE esimees Mart Helme ütles riigikogus Kaljurannale vastates, et Eestis kui õigusriigis kehtivad selliste asjade arutamiseks teatud põhimõtted, mitte kuulujutud ja Facebooki postitused. “Palun, needsamad kõrged Ameerika diplomaadid, sõjaväelased, kes väidavad, et nende sõdureid on siin solvatud või ähvardatud, peavad esitama vastava tõendusmaterjali ja pöörduma meie õiguskaitseorganite poole, mitte süüdistatama Eesti rahvast selles, et me ei oska käituda ja me seame ohtu oma liitlassuhted,” selgitas Helme.

”Eestis ei ole rassismi. Ei ole vaja endale tuhka pähe raputada ja teha nägu, et meil on ja me hakkame seda eemaldama. See on niivõrd nõukogulik suhtumine, võin ma öelda oma küpses eas, et isegi nõukogude ajal ei olnud inimesed nii ülipüüdlikud kui praegu. Võtke ennast kokku, käituge nii, nagu suveräänse riigi esindajatele on kohane,” ütles Helme kokkuvõtlikult välisministrile.