EKRE esimees Martin Helme. Foto: uueduudised.ee

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimees Martin Helme leiab, et peaminister Kaja Kallase käitumise tõttu on Eestis astutud taaskord sammuke lähemale üheparteilise banaanivabariigi suunas, kuna lisaks sellele, et Kallas klammerdub põhiseadust eirates peaministri tooli külge on ta asunud ka riigikogu juhatust tagandama. See on tema hinnangul skandaalne ja ohtlik ning nihutab piiri parlamentaarse demokraatia juurest autokraatliku riigi suunas.

"Astusime täna jälle sammukese lähemale üheparteilise banaanivabariigi suunas. Kaporatuuri võimupöördega pukki saanud ja põhiseadust süstemaatiliselt ning teadlikult eirav Kaja Kallas, kes kehtestab mängleva kergusega poolt ühiskonda avalikust elust välja lülitava koroonarežiimi, lepib oma erakonnakaaslasest ministriga kokku, et see võib küll seadust rikkudes omadele riigieelarvest miljoneid tõsta, käivitab rahvusriiki lammutava massiimmigratsiooni ja klammerdub põhiseadust eirates peaministri tooli külge, kuigi valitsus on tema enda poolt laiali saadetud, asus täna riigikogu juhatust tagandama," kirjutas Helme kolmapäeval sotsiaalmeedias.

"Riigikogu infotunnis, kus talt küsiti, et kas ta ei leia, et peaks praegu siiski tagasi astuma ja siis uut mandaati küsima, teatas el caudillo, et mingit probleemi pole tal edasi võimulolemisega. Tema jaoks on hoopis "ainuke küsimus riigikogu esimees, keda näiteks te ei saa maha võtta, kui parlamendi enamus muutub. Tema võib-olla võiks tagasi astuda."

"Niisiis, mitte ainult ei sülita Kaja Kallas heade poliitiliste tavade, põhiseaduse mõtte ja parlamendi kui täitevvõimu ülemuse peale, et olla edasi Stenbocki majas. Nüüd tuleb ta otse parlamendi saali, et anda saadikutele korraldusi, keda valida ja keda maha võtta parlamendi enda sees," kritiseeris Helme. 

"See on skandaalne ja see on ohtlik. Kui sel lastakse niisama ilma suure kisata olla, on oluliselt nihutatud piiri ja liigutud parlamentaarse demokraatia juurest autokraatliku riigi suunas. Valitsejal on täielikult kadunud ära reaalsustaju ja austus reeglite vastu. Inimesed muretsevad, et Eestis võivad tulla erakorralised valimised. Mina muretsen üha enam, et meil ei tule üldse enam mitte mingeid valimisi. Ainus mõeldav õige inimene on ju juba ametis! Küll jõustruktuurid ja meedia hoolitsevad, et nii jääkski!" kardab Helme.

Toimetas Martin Vaher