"Mäletate seda kisa, mis käis Freeh lepingu kulu üle? Mina mäletan. Selle miljoni vastu oleks me nüüd saanud 400 miljonit. Aga reformierakonna hüsteerilise kisa saatel saime USA justiitsministeeriumist sooja käepigistuse," kirjutab EKRE (Eesti Konservatiivne Rahvaerakond) esimees Martin Helme, kommenteerides Danske rahapesuskandaali.
Avaldame Helme postituse täismahus:
Loen uudist, et Danske tunnistas end USAs süüdi rahapesus ja maksab trahvi kaks miljardit. Veerand sellest rahast ehk veidi alla 500 miljoni läheb Taanile koostöö eest USA võimudega. Ameerika justiitsministeeriumi avaldatud pressiteates antakse teada, et USA justiitsministeerium "appreciates" ehk hindab Eesti ametivõimude vastuseid mitmete õigusabi nõuete osas. Aga mingit osa trahvirahast me ei saa.
Milline raiskamine! Milline masendav tõdemus, et mul oli õigus ja me ajasime õiget asja, aga refikad keerasid selle tuksi. Danske tunnistas USAs end süüdi selles, et ajavahemikus 2008 kuni 2016 pakkus panga Eesti haru mitteresidentidest klientidele (ehk venelastele) vähese või olematu rahapesuvastase järelvalvega teenuseid, teenides pangale suurt tulu. Raha liikus seejärel ka USA finantssüsteemi, kus eeldati, et Danske on oma kontrolli teinud.
Sellisel viisil käitudes viis Danske läbi suurejoonelise pettuse, rikkus seadusi ja jättis teadlikult täitmata oma kohustused. Danske tunnistas, et tema töötajad tegid koostööd raha omanikega raha tegeliku päritolu varjamiseks. Tunnistas ka, et raha oli kriminaalset päritolu. Tunnistas, et vähemalt alates 2014. aastast teati panga peakontoris, et rahapesuvastaseid reegleid ei täideta.
Kokku pesi pank läbi Eesti haru raha piisavalt, et USAsse jõudis sellest 160 MILJARDIT dollarit. Ja nüüd kõige kurvem osa. Danske maksab USAle vabatahtlikku hüvitist 2,06 miljardit. Sellest rahast 413 miljonit saab Taani, kuna on aidanud USA võimudel läbi viia uurimist. Kuidas see aitamine käis? Taani riik ja Danske pank saavad USA võimudelt kiita "täieliku ja abivalmi koostöö eest". Muu hulgas anti üle dokumente, mis ei olnud USA võimudele kättesaadavad, võimaldati inimeste ülekuulamisi, anti üle sisemisi memosid, auditeid ja uurimisi puudutavaid dokumente.
Kõike seda pidi Eesti puhul tegema Louis Freeh ja tema meeskond. Ma palkasin nad justnimelt selle jaoks, et nad aitaks pangast kätte saada dokumente ja tunnistusi ning anda need üle USA uurijatele. Selle eest korraldas Reformierakond mulle umbusalduse ja ähvardas kriminaaluurimisega. Eesti meedia, peamiselt Ekspress Meedia (Herman Kelomees) viis läbi nädalaid ja kuid kestnud laimu ja sõimukampaaniat minu ja Freeh mustamiseks. Kõik endast lugupidavad tarkpead nii avalikus sektoris, Reformierakonnas kui meedias teadsid, et trahvi ei ole võimalik teha ja kui tehakse ei ole Eestil võimalik sellest osa saada.
Niipea kui valitsus kukkus, tühistati Freeh leping. USA võimudele saadeti meie koostöövalmiduse vaimu tõestama Marko Tibar, kes vastutas Swedbankis rahapesu ära hoidmise eest ajaperioodil, mille osas on nüüd alustatud sama panga vastu rahapesu uurimine. Minu poolt käima lükatud uue, tugevama rahapesuvastase riigiasutuse etteotsa, pandi ametnik, kes pidi finantsinspektsioonis rahapesuvastast järelvalvet tegema perioodil, mil Eestis toimus kõige hullem rahapesu. Teisisõnu, refi uljal juhtimisel ja vasakmeedia kisakoori saatel saadeti Eestist välja selge sõnum, te meilt te küll rahapesuvastases võitluses abi ei saa.
Louis Freeh lepingu raames tehti kulutusi umbes 800 000 eurot. Kokku oli lepingu järgi võimalik kulutusi teha 3 miljonit, aga seda summat ei jõutud kunagi ära kulutada. Minu kindel veendumus oli, et Danske saab mitu miljardit trahvi (nii täpselt läkski!) ja samuti see, et kui me teeme uurimise osas koostööd, saame veerand või kuni pool sellest trahvist endale. Täpselt nii läkski, ainult et selle veerandi sai endale Taani, kes oli nii järelvalve poolelt kui emapanga mõttes peamine süüdlane. Meie olime siin ohvrid!
Mäletate seda kisa, mis käis Freeh lepingu kulu üle? Mina mäletan. Selle miljoni vastu oleks me nüüd saanud 400 miljonit. Aga reformierakonna hüsteerilise kisa saatel saime USA justiitsministeeriumist sooja käepigistuse! Masendav!
Siiski. Üks lohutav mõte lõppu. Taani ja Danske andsid USA-le üle tohutu hunniku dokumente. Kõik need toredad poliitikud ja ametnikud, kes omal ajal rahapesust kasu said või sellel juhtuda lasid on nüüd ameeriklastel tihedalt peos. Eks näis, kuidas nad seda olukorda ära kasutavad. Kas panevad reformikad veel kõrgemale hüppama, kui Washington kulmu liigutab, või lasevad mõnel ka vangi minna. Ma eelistaks viimast!
Toimetas Markus Järvi