Kommenteerides Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) ligi 22 protsendini ulatuvat toetust, mis on viinud rahvuskonservatiivid üsna Keskerakonna kannule, ütles EKRE aseesimees Martin Helme, et eelseisvatel valimistel minnakse võitlusse peaministri koha pärast.
"Jaburad libauudised meie vastu stiilis kasulikud idioodid või vene agendid töötavad pigem meie kasuks, mitte kahjuks. On hea meel tõdeda, et peavoolumeedia sopaloopimine meie suunas ei tööta. Hakkame nägema aina raevukamaid infooperatsioone ja tõejärgseid lugusid sedamööda, kuidas meie positsioon tugevneb ja valimised lähenevad. Õnneks on eesti inimesed muutumas aina immuunsemaks peavoolumeedia manipulatsioonide suhtes," kirjutas Martin Helme sotsiaalmeedias.
"Kas me suudame oma protsenti hoida? Ma usun küll. Peame püüdma veelgi kasvatada. Läheme võitlusse ikkagi peaministri koha pärast. Meie tõus on ju tulnud peamiselt sellest, et oleme suutnud vähendada neid lünki, mis on meid tagasi hoidnud. Kasvanud on toetus linnades, kasvanud on toetus naiste hulgas, samuti on ühtlustunud toetus vanuse ja sissetulekute eri rühmades. See tähendab, et oleme suutnud seniseid kõhklejaid veenda, et meile tasub anda võimalus," märkis Helme ja lisas:
"Tasubki! Omalt poolt võin kindlalt lubada, et me ei mängi seda maha. Meist ei saa Persusid [Põlissoomlaste erakond Soomes – toim], me ei asu kannapöörete teele, nagu tegi Kesk."
Neljapäeval avalikustatud uuringu kohaselt juhtis ka juulis Reformierakond toetusega 29,6 protsenti, mis on käesoleva aasta kõige madalam tulemus. Teisel kohal oli Keskerakond, mida toetas 23,8 protsenti küsitletud kodanikest.
Kolmandal kohal oli jätkuvalt EKRE, kuid seekord juba 21,8 protsendilise toetusega. Neljandaks jäi Sotsiaaldemokraatlik Erakond, mida pooldas 12,8 protsenti. Populaarsuselt viies oli erakond Isamaa (endine IRL), mida juulis eelistas 5,3 protsenti.
Kuuendal kohal oli Vabaerakond 3,0 protsendiga. Eestimaa Rohelisi pooldas juulis 2,9 protsenti, Eesti Iseseisvusparteid 0,5 ja Rahva Ühtsuse Erakonda (RÜE) 0,2 protsenti kindla poliitilise eelistusega vastanutest.
Uuringu viis läbi Kantar Emor ja selle tellisid BNS ja Postimees.
Eesti peavoolumeedia lipulaevaks peetav Postimees pühendas EKRE populaarsuse jätkuvale kasvule koguni juhtkirja, otsides selles seletusi "populistide" edule.
"Kuni võimalik uus tulija (näiteks Eesti 200) pole erakonnastumist avalikustanud, koonduvad EKRE taha praegustes erakondades pettunute hääled," kirjutas Postimees, mis on viimasel ajal korduvalt esile tõstnud uut poliitilist liikumist Eesti 200, mis peaks vanades erakondades pettunud valijad suunama veidi ümberkujundatud peavoolupoliitika toetamisele.
"Stsenaarium, et järgmiste valimiste järel näeme EKREt valitsuskoalitsioonis, on järjest tõenäolisem. Kuigi käredamad seisukohad ajavad mõnelgi aeg-ajalt juuksed püsti, on samas selge, et läbirääkimistel võetakse arutluse alla asjad, milles ka tegelikult kokku saab leppida," lohutab Postimees oma lugejaid.
Toimetas Veiko Vihuri