EKRE aseesimees ja rahandusminister Martin Helme ETV saates "Esimene Stuudio". Kuvatõmmis.

EKRE aseesimees Martin Helme juhtis eile ETV saates "Esimene stuudio" tähelepanu tõsiasjale, et Eestis tapetakse igal aastal 4500 kuni 6000 last, kellel on samuti inimõigus elule. Naistearstid, kes nende abortide sooritamises osalevad, rikuvad tema hinnangul sellega aga oma eetikavannet.

Saatejuht Andres Kuusk tõi intervjuu käigus esile Eesti Naistearstide Seltsi hiljutise pöördumise peaministrile —kus öeldakse muuhulgas, et siiani on Eestis tervishoiupoliitilised otsused olnud kooskõlas tõenduspõhise meditsiiniga ja arvestanud inimõigustega — ning küsis oma saatekülaliselt Martin Helmelt, miks EKRE tahtis nendel koalitsiooniläbirääkimistel vastuvoolu ujuda?

Helme vastas, et tal on aga raske aru saada, millega need Naistearstide Seltsi inimesed üldse tegelevad või mis on nende argumentatsioon, sest "kas õigus elule ei olegi siis inimõigus":

"Loode on eraldi inimene. Ta on uus DNA. Viimastel aastatel tapetakse meil Eestis igal aastal umbes 4500 kuni 6000 last ennem kui nad sünnivad. Nendel on inimõigus elule."

Kuusk tsiteeris seepeale Eesti Naistearstide Seltsi peamisi väiteid, et Eestis on abortide arv üks madalamaid maailmas, haridus on hea, rasestumisvastased vahendid on kättesaadavad, nõustamiskeskused toimivad ning küsis Helmelt, millist probleemi nad üldse lahendada soovivad.

"Me lahendame seda probleemi, et meil jätkuvalt tapetakse aastas 4500 väikest last ennem kui nad jõuavad sündida," vastas Helme ning nentis, et see number on õõvastavalt suur:

"Inimesed võivad öelda, et see on väike… jah, võrreldes 91. aastaga kui neid oli üle 20 000 [toona tehti aborte aastas isegi pea-aegu 30 000 — toim] on see tõepoolest liikumine paremuse suunas. Aga ma küsin veelkord: millele vaidlevad inimesed vastu kui me paneme koalitsioonilepingusse lause, et töötame selle nimel, et abortide hulk oleks väiksem, et oleks rohkem elussünde, et pereplaneerimine oleks teadlik, et kriisinõustamine oleks rohkem rahastatud ja toetatud. Mille vastu siin vaielda on?"

Kuusk rõhutas seepeale, et Helme kritiseerijate puhul on tegemist siiski naistearstidega, "kes tegelevad selle teemaga igapäevaselt, mitte kord nelja aasta jooksul valimiskampaania ajal".

Helme hinnangul on üritavad need naistearstid kaitsta aga oma moraalset palet, olles osalenud süstemaatiliselt nende abortide sooritamisel ja rikkunud sellega oma Hippokratese vannet. "Mina ei ole nõus, et nemad tulevad meile rääkima midagi inimõigustest," oli Helme resoluutne.

Saade on järelvaadatav siit (abordiküsimust arutatakse alates 14:22).

Toimetas Martin Vaher