Martin Helme SAPTK Konservatiivse Suveakadeemia külalisena. August 2021, Kernu mõis. Foto: Illimar Toomet

Viktor Orbáni ja tema partei Fideszi valimisvõidu üle rõõmu tundes leiab Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimees Martin Helme, et Orbáni vastane vaen on tingitud suuresti asjaolust, et ta ei lase Brüsseli aparatšikutel endale pähe istuda.

Helme avaldas heameelt Orbáni valimisvõidu üle sotsiaalmeedias ja tema sõnul on Eesti korporatiivne meedia tegelenud aastaid Ungari ning Poola rahvuslik-konservatiivsete valitsuste maha tegemisega. "Uudised, mida me saame neist riikidest ei ole mitte niivõrd uudised, kuivõrd narratiivi- ja kuvandiloome," leiab EKRE esimees.

"Vahel valetatakse päris otse ja läbinähtavalt, aga enamasti lihtsalt raamistatakse lugusid Orbáni või [Jarosław] Kaczyński suhtes negatiivselt ning jäetakse rääkimata kohalik kontekst või oluline osa loost," jätkas ta.

Helme sõnul on Ungari valitsuse mustamine saanud erilise hoo sisse peale Ukraina sõja algust. Orbánist Kremli käsilase tegemine on tema sõnul "täielik jama". 

"Orbán on ungarlaste eest väljas. Ta on 12 aastat võidelnud ungari rahva heaolu eest, Ungari riigi suveräänsuse-, sündivuse-, elatustaseme-, turvalisuse- ja regionaalse tasakaalustatuse eest. Ta on teinud seda hästi ja valiti tänu sellele viiendat korda tagasi. Ta on seisnud Ungari eest ka selles, et ta ei ole olnud suurriikide hüpiknukk. Erinevalt meie liberaalsest valitsusest," leiab Helme.

EKRE esimehe sõnul on "Fideszi ja Orbáni võit suurepärane uudis. Suurepärane esimeses järjekorras loomulikult ungarlastele, aga suurepärane kõigile meile, kellele läheb korda rahvuslik uhkus, normaalne perekond, suveräänsus, kontrollitud sisseränne, euroliidu võimukaaperduste tagasi tõrjumine. Ungari ja Poola on peamised jõud, kes seisavad hullumeelsete rohepöörete, immigratsiooni kaudu ellu viidavate rahvastiku väljavahetamiste ja perverssete homo- ning sooideoloogiate vastu, kaitstes nii ka normaalseid eestlasi."

Helme sõnul on ta Fideszi esimehega mitmel korral pikalt ja põhjalikult suhelnud ning tema sõnul on tegemist poliitiliselt vilunud ja läbinägeliku poliitikuga. Tema Kremli meelsuses süüdistamine on fanaatiliste progressiusklike "ajakirjanduse" laim. "Ta on Ungari-meelne ja ei luba Brüsseli aparatšituktel oma riigile pähe istuda, mis ilmselt ongi peamine põhjus, miks liberaalid teda pidevalt sõimavad." 

EKRE esimehe sõnul õnnitles ta Orbánit ja Fideszit Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna poolt ning leiab, et üleilmastujate häving Ungaris teeb päeva ilusaks.  

Toimetas Karol Kallas