Foto: Bigstockphoto

Saksamaal on hingamisteede haigustesse haigestumine kasvanud mitu korda ja põhjus on pidevas maski kandmises, osutab Die Welt Saksa arstide hinnangutele viidates.

Saksamaa suurima tervisekindlustuskompanii Barmeri andmete kohaselt on võrreldes eelmise aastaga kasvanud Saksamaal hingamisteede haigustesse haigestumine mitu korda, siinjuures ei ole arvestatud koroonaviirusesse haigestumist. 

"Me kogeme praegu, mis juhtub siis, kui immuunsüsteemi hügieenimeetmetega liialt säästetakse," sõnas Die Weltile dr. Michael Kulas, Saarimaa arstide ühenduse juht ja lisas: "Me peame oma immuunsüsteemi jälle käivitama." Ühtlasi palub doktor inimestel maskidest loobuda.

Mask on muutunud poliitiliseks sümboliks, sotsiaalseks koodiks, mis näitab justkui kohe ära, milline on inimese poliitiline meelestatus – kuskil "ristmõtleja" ja moraaliapostli vahel. Vahepealsed toonid, mida esindab dr. Kulas, on aina harvemad. Samas arstide ühendused toetavad dr. Kulase seisukohta. 

Maskid olid vajalikud siis, kui teadmised koroonaviiruse ülekandumisest olid vähesed, selgitab dr. Kulas. Praeguseks on aga teada, et nakkuse ülekandumise risk on pigem suletud ruumis, kus on palju inimesi. Sellele vaatamata on näha inimesi, kes kannavad maski ka välitingimustes. "See ei ole minu arusaamise kohaselt mõistlik, muuhulgas ka seetõttu, et immuunsüsteemi enam ei treenita. Kui te ennast alati maskiga kõige vastu kaitsete, mis väljas õhus liigub, siis ei ole immuunsüsteemil võimalust sellega vastasseisu astuda." 

Tulemus on näha – paljud hingamisteede haigustesse haigestumised on põhjustatud sellest, et immuunsüsteemil pole olnud viimasel kahel aastal võimalust end treenida. "Lõpuks viib see selleni, mida me sugugi ei taha, et paljud inimesed kukuvad kriitilises infrastruktuuris [nagu pääste või korrakaitse] ära," lausus dr. Kulas. "See ei tähenda, et maski ei peaks üldse kandma, kuid seda tuleks teha olukordades, kus on nõutav eriline kaitse. Mask ei kaitse kõikide juhtumite eest, seda ei juhtu ja samas takistab mask kestvat kohastunud immuunvastust."

"Distantsi- ja hügieenireeglid, mis on põhimõtteliselt olulised elemendid võitluses koroonaviiruse leviku vastu, viivad loomulikul viisil selleni, et inimesed puutuvad ka teiste viirustega vähem kokku," on Saksa arstide ühenduse seisukoht. See ongi viinud suurele hingamisteede haigustesse haigestumisele, mis on suvisel perioodil väga ebatavaline. 

Ka Saksa laste- ja noortearstide ühendus suhtub maskide kandmisse laste puhul "pigem kriitilistelt", kuna see ei aita kaasa tervise tugevnemisele. 

Kriitilisel seisukohal on ka Saksa pneumoloogia- ja hingamisteede meditsiini seltsi president Torsten Bauer: "Ma olen nõus Saarimaa arstide ühenduse hinnanguga."

Samal ajal plaanib Saksa valitsus taas kehtestada sügis-talviseks perioodiks maskikohustuse. 

Toimetas René Allik