USA asepresident Mike Pence valimistulemusi kinnitamas. Foto: Scanpix

Eile tungisid Trumpi toetajad USAs Washingtonis asuvasse Kapitooliumi, kus toimuvad Senati ja Esindajatekoja istungid. Järgnenud sündmuste kaoses lõikasid suured sotsiaalmeediafirmad läbi Trumpi võimaluse rahvaga suhelda, kuigi viimane kutsus üles rahule ja palus hõivajatel koju minna.

Pärast eile toimunud Trumpi toetajate meeleavaldust seoses valimispettuste kahtlustega tungis osa neist stiihiliselt USA kapitooliumihoonesse. Hoonet kaitsnud politseinikega läks teatud juhtudel ka kähmluseks ja traagiliselt hukkus üks protestijatest, 35-aastane lennuväe veteran Ashli Babbitt, keda politseinik tulistas.

Kui Trump püüdis sotsiaalmeedias toetajaid rahustada ja palus neil koju minna, otsustasid sotsiaalmeediafirmad teda tsenseerima asuda, väites, et presidendi sõnad võivad vägivalda õhutada. Twitter eemaldas esmakordselt kaks Trumpi tviiti, Facebook aga sulges 24 tunniks ta konto.

Eile pidi olema päev, kus valimistulemused Kongressi poolt kinnitatakse. Sündmuste tõttu lükkus see edasi ja täna kinnitati Joe Biden ametisse. Trump teatas nõuniku kaudu, et kuigi ta tulemusega ei nõustu ja faktid teda toetavad, saab 20. jaanuaril toimuma rahulik võimu üleandmine.

"Olen alati öelnud, et me jätkame oma võitlust kinnitamaks, et vaid legaalseid hääli loetaks. Kuigi nüüd saab lõpu USA ajaloo võimsaim esimene ametiaeg, on see ainult meie võitluse algus, et teha Ameerika uuesti suureks!" sõnas Trump.

Erinevalt BLMi ja Antifa rüüstamistest eelmisel aastal on seekordset lühiajalist Kapitooliumi hõivamist peavoolumeedias asutud kirjeldama kui "kodumaist terrorismi", "riigipöördekatset" jm.

Toimetas Jaanus Vogelberg