Europarlamendi valimiste eelsed arvamusküsitlused annavad Põhjaliiga juhile Matteo Salvini põhjuse rõõmustamiseks, kuna need ennustavad erakonnale üle 30 protsendilist toetust. Foto: Scanpix

Itaalia arvamusküsitlused on lähenevate eurovalimiste eel tõstnud sise- ja asepeaminister Matteo Salvini rahvuskonservatiivse Põhjaliiga toetuse üle 30 protsendi künnise, mis süvendab arvamusi, et sellest võib saada Euroopa Parlamendi suurim erakond, vahendab Breitbart.

Avaliku arvamuse uurimisinstituudi Ixe juht Roberto Weber rääkis Rootsi ajalehele Ystads Allehanda, et Salvini ja Põhjaliiga (Lega Nord – toim.) võidavad Itaalias eurovalimised mängleva kergusega, kuna ükski teine erakond ei jõua neile toetuse poolest viimaste küsitluste kohaselt ka ligilähedalegi.

"Ükski arvamusasutus siin (Itaalias – toim.) ei usu, et Põhjaliiga saab alla 30 protsendi häältest. Seega nende toetus on kahekordne, kuigi eurovalimised erinevad Itaalia parlamendivalimistest. Kuid Salvini jaoks on ikkagi tegu suure taganttõukega," rääkis Weber väljaandele.

Tema sõnul on Salvini täitnud endisest peaministrist ja praegusest Forza Italia (Edasi, Itaalia – it.k.) juhist Silvio Berlusconist jäänud tühimiku. "Salvini püüab samu valijaid, keda Berlusconigi 2000ndate aastate algul," ütles Weber ja väitis, et osadel itaallastel on vajadus tugeva liidri järele. Ta lisas, et itaallastele läheb sisepoliitika rohkem korda kui euroliidu oma, eriti sellised teemad nagu massiimmigratsioon, tööhõive ja Itaalia majanduse nõrk hetkeseis.

Samas on Liiga valitsuspartnereid Viie Tähe Liikumisest (Movimento 5 Stelle – it.k.) tabanud viimasel ajal kiire toetuse langus ja kuigi nad on jätkuvalt Liiga järel teised, on vahe protsendipunktides tihti kahekohaline. Weber seostab nende toetuse langust väheste valimislubaduste täitmise ja tõelise poliitilise muutuse puudumisega, samuti näeb ta selle põhjustena ka Liigaga rivaalitsemist ja korruptsiooniskandaale.

Liiga head arvamusküsitluse tulemused võistlevad Saksamaa liidukantsleri Angela Merkeli CDU Kristlike Demokraatidega ning võivad neid isegi ületada. Koos oma Baieri sõsarpartei CSUga võidaks nad 27 kohta europarlamendis, kuid omapäi saaks CDU vaid 23 kohta Põhjaliiga 26 koha vastu. Salvinile tähendab see suurt, 20-kohalist hüpet varasema kuue koha pealt.

Nädala algul Tallinna väisanud Salvini Prantsuse põhiliitlane – Marine Le Pen ja tema partei Rahvusrinne (Rassemblement National – pr.k.) juhivad samuti hiljutiste arvamusküsitluste kohaselt president Emmanuel Macroni euroföderalistliku erakonna La République En Marche! (LREM – Vabariik, edasi!) ees. Nende tulemuste valguses on Le Pen kuulutanud, et tegemist on lakmuspaberiga Macroni valitsusajale ning kui ta partei eurovalimised kaotab, siis peab president tagasi astuma.