John McCain (paremal) 2003. aasta detsembris Kiievis Maidanil Ukraina eurointegratsiooni edendamas. Foto: Maksim Nikitin, ITAR-TASS/Scanpix

Võtke istet, enne kui lugema hakkate, hoiatab projekti Ron Paul Institute veebilehel instituudi tegevdirektor Daniel McAdams lugejaid šoki eest.

Eile (esmaspäeval – toim) kirjutasime teile telefonikõnest USA järgmiseks presidendiks valitud Donald Trumpi ja Vene presidendi Vladimir Putini vahel, mille käigus ametisolev ja tulevane president arutasid vajadust panna erimeelsused kõrvale ning otsida konstruktiivsemaid tulevikusuhteid. Olukorras, kus viimasel aastal pidevalt pingestunud USA ja Venemaa suhete kaalukad vaatlejad on varjamatult muretsenud tuumasõja puhkemise pärast, kus Venemaa piiri äärde on paigutatud ligikaudu 300 000 NATO sõdurit ning sanktsioonid kahjustavad tavalisi ärimehi mõlemal poolel, võiks normaalne inimene tervitada väikese sula märke külmas sõjas 2.0 kui Obama Ajastu lõpu esimesi pääsukesi.

Vabariiklasest senaator John McCain (Arizona osariik) vaatab asjale teisiti.

Oma söövitavas sõnavõtus Trump-Putini telefonikõne ainetel mõistis senaator McCain Trumpi katsed Putiniga ühist keelt leida [teravalt] hukka. Ta selgitab:

Selliseid avaldusi võib usaldada samapalju, kui mistahes muid asju, mida on öelnud see endine KGB agent, kes on paisanud oma maa türanniasse, mõrvanud oma poliitilised oponendid, tunginud sisse naaberriikidesse, ähvardanud Ameerika liitlasi ning üritanud õõnestada Ameerika valimisi.

Huvitav, et vabariiklane McCain on võtnud korrutada Hillary Clintoni kampaania liini (mis tollele valimistel kaotuse tõi), et venelased manipuleerisid kuidagiviisi USA valimiste protsessi. Seda väidet ei ole iial ühegi faktiga toetatud ning Hillary väide, et temaga nõustusid umbes 17 USA luureagentuuri, osutus ohtlikuks ja totakaks valeks.

Miks siis Putinit McCaini hinnangul usaldada ei või?

Vladimir Putin on taasühinenud Bashar Assadiga tema barbaarses sõjas süüria rahva vastu, jätkates laialdasi Vene õhu- ja raketilööke Idlibis ja Homsis. Varsti võib järgneda taaskordne brutaalne kallaletung Aleppole.

McCain jätab mainimata, et erinevalt Süürias viibivatest USA vägedest on venelased sinna kutsutud Süüria valitsuse poolt ning nad tegutsevad lähtuvalt rahvusvahelisest õigusest. Oo ja ärgem unustagem, et ühtlasi võitlevad nad al-Qaeda ja ISIS-e vastu, mis viimased viis aastat Assadi kukutada on üritanud.

Aga võibolla on McCain pärast kohtumist al-Qaeda ja ISIS-ega Süürias lihtsalt ülitundlik?

Keset Washingtonis keerlevaid kõlakaid selle kohta, kuidas neokonid endale uues administratsioonis parimaid positsioone peilivad, oleks Trumpist tark süüvida selle neokoni-metsalise tegelikku olemusse …

mccain-syria-rebels