Foto: Dominic Lipinski, PA/Scanpix

Meediauurija Andra Siibak kirjutab, et suhtlusvõrgustik Facebook maadleb konservatiivse maailmavaate tsenseerimisüüdistustega, ja näeb ohtu, et peale kasvab silmaklappidega põlvkond, kes ammutab infot ainult Facebookist ja sõltub selle "uudistekuraatorite" ettesöödetud materjalist.

Nimelt on meediasse jõudnud kuuldused, et Facebook toimib oma menukamate artiklite edetabelit koostades nagu mõni meediaväljaanne – populaarsemate teemade valikut mõjutavad lisaks läbipaistmatule algoritmile ka nn uudistekuraatorite otsused.

Süüdistuste kohaselt ei tõsteta Facebookis teadlikult esile teatud teemasid – konservatiivset maailmavaadet ja vabariiklaste presidendikandidaate toetavaid lugusid, millel oleks olnud potentsiaali populaarseimate jagatud artiklite edetabelisse sattuda.

Facebook ise eitab süüdistusi, väites, et nende "edetabeli" määrab siiski ülitark algoritm. Asjatundjad aga peavad seda selgitust naeruväärseks, rõhutades, et lood neutraalsest tehnoloogiast või objektiivsetest algoritmidest on puhas fiktsioon.

Probleem on selles, et keegi kõrvalseisjaist ei oska öelda, millistest komponentidest koosneb tegelikult peen ja põhjalik personaliseeritud uudisvoog Facebookis.

Samas kasvab üha nende inimeste hulk, kes ammutavad infot põhiliselt või ainult Facebookist ja sõltuvad seega valikust, mis nende eest ära tehakse.

Siibaki sõnul nähtub uuringutest, "et üha enam on suurenemas nende inimeste hulk, kelle jaoks Facebookist on saanud primaarne, ning tihtilugu ka ainus meediakanal, mida uudiste jälgimiseks kasutatakse. See aga tähendab, et peale on kasvamas silmaklappidega põlvkond, kelle igapäevane uudistetarbimine võibki jääda algoritmide või uudistekuraatorite ettesöödetud valitud infokildude põhiseks."

Loe lähemalt siit.