Prints Harry. Foto: Scanpix

Ühendkuningriigi prints Harry koos oma naisega otsustasid kuninglikust perest lahku lüüa ja kolida Kanadasse. Esmast peavarju pakkus neile Kanada suurärimees, endine Uranium One üks omanikke ja Clintonite Sihtasutuse nõukogu liige Frank Giustra.

Harry koos perega elab (või veel hiljuti elas) Kanada Briti Columbia provintsi pealinna Victoria lähistel Vancouveri saarel asuvas ookeaniäärses mõisas, mis kuulub Kanda miljardärile ja Clintonite lähedasele Giustrale, vahendab Page Six.

Kuuekümne kahe aastane Giustra alustas oma karjääri aktsiakauplejana, ta on Hollywoodi stuudio Lionsgate kaasasutaja ja üks suurimaid Clintonite Sihtasutuse rahastajaid.

Aastal 2005 tema ja endine president Bill Clinton käisid koos Kashastanis, kus kohtusid riigi autoritaarse juhi Nursultan Nazarbajeviga. Visiidi tulemusena sai Giustra kolme Kashastani riikliku uraanikaevanduse osanikuks ja tema osa väärtuseks hinnati toona üle kolme miljardi dollari. Mõned kuud peale uraanikaevanduste osaluse omandamist annetas Giustra Clintonite Sihtasutusele 31,3 miljonit dollarit ja teatas avalikult, et kavatseb annetada veel sada miljonit.

Hiljem on nii Clinton kui Giustra eitanud, et endisel USA presidendil oli uraanitehingus mingi osa. Kanada magnaat on tänaseks Kasahstani uraanikaevanduste osalusest loobunud.

Kui Hillary Clinton 2016. aastal presideniks pürgis, lekkisid avalikkuse ette tema kampaaniajuhi John Podesta e-kirjad, millest selgus, et Giustra koos Mehhiko rikkaima inimese Carlos Slimiga annetasid Clintonite SA-le 20 miljonit dollarit Haiiti Arengufondi asutamiseks, mille eesmärgiks pidi suure maavärina järgselt olema Haiiti ettevõtjate rahastamine. Avalikult ei ole teada pea mitte midagi, mis sellest rahast sai ja kas mõni Haiiti äriinimene on ka tänu Clintonitele oma äri käima saanud.

Giustra juhib täna rahahaldusettevõtet Fiore Financial, kuulub Clintonite Sihtasutuse nõukokku ja talle kuulub heategevusorganisatsioon Radcliffe Foundation. Viimane on näiteks Kanada suure noorte poiste kasvuraskustega tegeleva mittetulundusühingu Boys Club Network peamiseid toetajaid ja rahastab muuhulgas koos George Sorose Avatud Ühiskonna Sihtasutusega hiidmittetulundusühingule International Crisis Group kuuluvaid põgenikelaagreid Aafrika riikides, Türgis ja Kreekas.

Giustra oli 2007. aastani osanik ühes maailma suurimas uraanitootjas ja suurimas Ameerika Ühendriike uraaniga varustanud Kanada ettevõttes Uranium One, mis 2010. aastal toonase Ameerika Ühendriikide välisministri Hillary Clintoni – ja president Barack Obama administratsiooni – heakskiidul müüdi Venemaa riigiettevõttele Rosatom.

2007. aastal asutasid Clintonite Sihtasutus ja Giustra koos "maailma vaesuse vähendamise eesmärgil sotsiaalset ettevõtlust toetava" Clinton Giustra Enterprises.

Giustra väidab, et ta ei tea sellest midagi, et Ühendkuningriigi kuningapere liikmed tema majas elavad, kuid Page Six on oma allikates kindel.

Giustra, nagu ka tänase Kanada peaministri Justin Trudeau, mitmete teiste Põhja-Ameerika miljardäride ja Clintonite nimi käib korduvalt läbi ühe viimase aja hullema lapsi seksuaalselt- ning järgijaid orjastanud kultussekti NXIVM kaasusest.

Harry ja tema pere tänane pressiesindaja Sara Latham oli Bill Clintoni valitsuse personaliülema asetäitja ja Hillary Clintoni 2016. aasta presidendikampaania vanemnõunik.

Page Six sõnul saavad Harry ja tema pere Giustra tuhande ruutmeetri suuruses majas elada tasuta.

Toimetas Karol Kallas