Texaslane eile nokatsiga Trumpi koosolekul. Foto: Scanpix

Eile lükkas USA president Donald Trump sisuliselt Mehhiko piiril käima oma tagasivalimiskampaania aasta 2020 valimistel.

Illegaalsete piiriületuste pärast pingelises piirkonnas El Pasos, Texases suure rahvakoosoleku (avaneb täismahus siit) pidanud Trump pidi "konkureerima" demokraatide leeris paljude teiste hulgas presidendimõtteid mõlgutava Beto O'Rourke'iga, kes kõneles sealsamas lähedal avatud piiride kasulikkuse teemadel.

Grabieni andmetel võttis Trump veidi aega võrdlemaks kahe koosoleku koguselist poolt.

"Midagi sellist pole meie maa ajaloos veel olnud," ütles Trump. "Meil tuleb mõista seda. Pole iial olnud. Kui tuua näiteks, et täna panid 69 000 inimest end kirja, et siin olla. Aga hoonesse mahub ainult 8000.

Ja tänu teile, tuletõrjeamet. Nad mahutasid umbes 10 000 ära…

Aga kui te tõesti midagi näha tahate, minge välja. Kümned tuhanded inimesed vaatavad väljas ekraanidelt."

Siis tuli jutuks äsjastel vahevalimistel edutult Ted Cruzi senaatorikohta taotlenud demokraat O'Rourke.

"Ja siin viskab meile kinda noor mees, kes Ted Cruzile valimistel alla jäi. Et kandideerida – selleks tuleks ju võita, või kuidas nad ütlevadki?

… Aga üks noor mees, kelle kasuks ei räägi suurt miski peale erilise eesnime. Kes meile väljakutse esitas. Noh, meil on, ütleme, 35 000 inimest koos täna õhtul.

Ja temal on 200, 300 inimest. Pole just kiita."

Samal ajal läheneb USA lõiguti täiesti kaitsmata lõunapiirile Mehhiko kaudu ridamisi uusi nn karavane, millest viimase ridades marssis ligikaudu 1800 migranti.

Seetõttu läkitas Trumpi administratsioon laupäeva pärastlõunal Texasesse Eagle Passi piirilõigule "jõudemonstratsiooniks" enam kui 100 politseiautot.

Toimetas Urho Meister