Giorgia Meloni Milano mööblimessi avamisel 18.04.2023 Foto: Scanpix

Itaalia peaministri Giorgia Meloni sõnul peab riigi sotsiaalsete ja majanduslike murede lahendamiseks kasvama sünnitajate arv, mitte sisseränne.

Itaalia valitsus soovib sisserände toetamise asemel suurendada suunatud perepoliitika kaudu kodanike sündide arvu, vahendab uudistekanal ReMix.

"Euroopale hakkavad kohale jõudma probleemid, mida alles hiljuti nimetati ohtlikult riigikeskseteks (sovereignist). Itaalia peab ülal pidama üha rohkem inimesi, samal ajal kui üha vähem kodanikke käib tööl," rääkis Meloni teisipäeval 18. aprillil Milanos  ajakirjanikele. Samuti ei näe Itaalia valitsus Meloni sõnul lahendusena sisserännet.

Ühe suure kasutamata tööjõu allikana nähakse tööl mitte käivaid tööealisi naisi ja teisena sündide ergutamist.  

Meloni sõnul ohustavad minevikus rahvastiku juurdekasvu nimel tegemata jäänud investeeringud Itaalia majanduslikku ja sotsiaalset ellujäämist.

Meloni kommentaarid on osaliselt reaktsiooniks Itaalia Sotsiaalse Turvalisuse Riikliku Instituudi lahkuva juhi Pasquale Tridico hiljuti antud intervjuule, milles ta väitis, et Itaaliale on pensionisüsteemi toetamiseks vaja lakkamatut sisserändajate voogu.

Tema hinnangul tuleb täna Euroopa Liidu ees seisvad probleemid lepitada liikmesriikide huvidega, mida tänane Itaalia valitsus üritab teha, nii hästi kui see suudab. 

"[Üksikute liikmes]riikide huvide kaitsmine tähendab samas Euroopa Liidu strateegilise autonoomia tugevdamist," jätkas peaminister.

"Me seisame silmitsi tõigaga, et me ei ole enam oma saatuse peremehed. Täna on meil sel teemal avatud arutelu, kuid veel mõned aastad tagasi oleks nii mõtlevad inimesed kuulutatud ohtlikeks iseseisvuslasteks," leiab Meloni.

Toimetas Karol Kallas