Giorgia Meloni parema ilmavaatega valitsuse loomulikku perekonda toetavate poliitikate peale on Itaalia linnad hakanud tühistama samasooliste paaride laste sünnitunnistusi.
Finacial Times kirjeldab kahe Padovas elava omasooihara meditsiiniõe – Sara Della Villa ja Silvia Mao – lugu, kes kohtusid seitse aastat tagasi töö juures ja otsustasid saada lapse.
Kuna Itaalias ei lubata samasoolistel paaridel ennast in vitro viljastada, siis sooritasid nad protseduuri Hispaanias. Mao andis munaraku ja Della Villa kandis last. Laps sündis käesoleva aasta jaanuaris.
Kuna Meloni peab lugu moraalist ja konservatiivsest ilmavaatest, siis on paari kohale kerkinud lapse kasvatamise osas murepilved.
Juuni viimasel nädalal tühistas Padova linna prokurör paari poja sünnitunnistuse, millele olid nii Mao kui Della Villa märgitud lapse seaduslike vanematena. Samamoodi tühistati lisaks Padova 17 omasooihara naistepaari 33 lapse sünnitunnistused, mis on välja antud alates 2017. aastast.
Itaalia tänane valitsus on korduvalt avaldanud oma rahulolematust olukorraga, kus tähestikurahvast paarid saavad koos lapsi kasvatada. Padova prokurör tõi sünnitunnistuste tühistamise põhjenduseks, et Itaalia seadused ei luba lastele kahte ema. Perekonnaminister Eugenia Roccella toetab prokuröri ja tema sõnul võib vanemaks saada ainult kahel viisil: kas bioloogiliselt või adopteerides.
Maol on kaks võimalust: kas minna kohtusse – mis võtab kaua aega – või läbida kallis adopteerimise protsess, et temast saaks lapse seaduslik vanem. Itaalia seadused ei luba in vitro viljastamist ja tunnistavad vanemana ainult naist, kes lapse sünnitas ehk antud juhul Della Villat.
Meloni, kes on ka ise ema, pole teinud kunagi saladust, et laste kasvatamine peaks olema ainult loomuliku perekonna privileeg. Tema koalitsioonipartner Matteo Salvini on nimetanud tähestikurahva hulka kuuluvaid "lapsevanemaid" "ebaloomulikeks".
Alates võimule asumisest on Meloni valitsus seisnud loomuliku perekonna eest ja siseminister andis linnapeadele korralduse, et need ei üllitaks enam sünnitunnistusi, milles tunnistatakse samasoolised paarid lapse seaduslikeks vanemateks.
Selle asemel saab lapse seadusliku vanema õiguse endale ainult tähestikurahva paari üks pool ja tema partner peab läbima seadusliku lapsevanema õiguse saamiseks pika "lapsendamise eriprotsessi".
Meloni parema ilmavaatega partei Itaalia Vennad soovib lisaks muuta Itaalia kodanike jaoks kriminaalkuriteoks välismaal surrogaatemade kaudu laste saamise. Tähestikurahva aktivistide sõnul on see meessoost paaridele ainus võimalus saada lapsi.
Hiljutisel riigi sündivuse langusele pühendatud konverentsil rääkis Meloni: "Me soovime riiki – olgu iga üksiku inimese seaduslikud valikud ja vabad kalduvused millised iganes –, et enam ei tekitaks skandaali, kui me teatame: me oleme kõik sündinud mehest ja naisest."
Itaalias registreeriti samasooliste tsiviilühendused 2016. aastal, mis annab tähestikurahvast paaridele pea sama palju õiguseid kui abielus paaridele. 2021. aasta lõpuks oli kooselu registreerinud 13 168 tähestikurahva paari. Itaalias elab pisut üle 59 miljoni inimese ehk tähestikurahva kooselus on kuskil 0,04 protsenti elanikkonnast.
Kuid tsiviilühendused ei anna tähestikurahva paaridele võimalusi last saada. Neil pole õigus lapsi adopteerida ja nad ei saa kasutada in vitro viljastamist. Surrogaatemade kasutamine on Itaalias seaduslikult keelatud alates 2004. aastast. Paljud samasoolised paarid lähevad selle tõttu lapsi hankima välismaale.
See annab linnapeadele suhteliselt laiad volitused samasooliste paaride, kes soovivad oma välismaal saadud lapsi Itaalias registreerida, suhtes otsuse langetamiseks.
Tähestikurahva aktivistid kurdavad, et "neid sunnitakse elama minevikus" ja seadusandjad ei käi tehnoloogiasaavutustega ning "ühiskonna arengutega" kaasas.
Toimetas Karol Kallas