Angela Merkel ja Jean-Claude Juncker. Foto: Hannibal Hanschke, AFP/Scanpix

Saksamaa kantsler Angela Merkel võib mõne aja pärast sundida Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri ametist lahkuma. Väidetavalt on Saksamaa vaikselt lähenemas Ida-Euroopa riikidele, kelle meelest ei ole üleskutse “Rohkem Euroopat!” asjakohane.

Fanaatilisest euroföderalistist Junckeri vastus mistahes probleemile on “rohkem Euroopat”.

Pärast Brexitit ehk Suurbritannia otsust Euroopa Liidust välja astuda on Tšehhi ja Poola välisministrid kutsunud Junckerit tagasi astuma.

Ühe anonüümseks jäänud Saksa ministri sõnul sellekohane surve Junckerile tugevneb ja Merkel on sunnitud sellega tegelema.

Kuid Juncker ei ole oma soovis “rohkem Euroopat” sugugi üksi. Ka Prantsusmaa, Itaalia ja Belgia juhid tahaksid pärast Brexitit “rohkem Euroopat” ehk EL-i veelgi ulatuslikumat lõimumist, samas kui Saksamaa juhtkond peab seda hullumeelsuseks.

The Telegraph kirjutab, et Saksamaa on vaikselt lähenemas Poolale ja teistele Ida-Euroopa ning Balti riikidele, kes ei toeta üleskutset “Rohkem Euroopat!”

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ja Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk. Foto: Geoffroy Van der Hasselt, AP/Scanpix
Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ja Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk. Foto: Geoffroy Van der Hasselt, AP/Scanpix

Hommikune konjak ja muud harjumused

Junckeri alkoholiprobleemist on meedias varemgi kirjutatud. The Telegraph meenutab euroametnike muretsemist Junckeri “hommikuse konjakijoomise” ja suurtes kogustes kangete jookide pruukimise pärast pikkade kõneluste ajal. Hiljuti kirjutas väljaanne Politico, et Junckeril pole probleeme alkoholiga, vaid hoopis sellega, kui alkoholi pole. Samuti on ta ahelsuitsetaja.

2015. aasta EL-i tippkohtumisel Riias tervitas silmnähtavalt napsine Juncker euroskeptilist Ungari peaministrit Viktor Orbánit hüüatusega “Diktaator!” ning veiderdas ka teiste riigijuhtidega.

Loe lähemalt siit.