Kantsler Angela Merkel eitab, et põgenikud on Saksamaale toonud terrorismi, 17. august 2016. Foto: Bernd Wuestneck, AP/Scanpix

Saksamaa kantsler Angela Merkel ütles kolmapäeval, et riiki saabunud põgenikud ei toonud endaga kaasa terrorismi ning et islam kuulub Saksamaale, kui seda järgitakse põhiseadust austades.

Juulis toimus Saksamaal ridamisi relvastatud rünnakuid, mille panid toime sisserändaja taustaga moslemid. Vastutuse kahe rünnaku eest võttis üleilmset kalifaati rajav terrorirühmitus ISIS (Islamiriik).

Liidukantsleri sõnul on nimetatud terrorirühmitus juba mitmeid aastaid neile muret valmistanud. Siseminister Thomas de Maizière teatas juunis, et Saksamaalt on Süüriasse ja Iraaki läinud sõdima üle 800 inimese.

"Islamistliku terrori ja Islamiriigi fenomen ei ole fenomen, mis tuli meile koos põgenikega," kõneles Merkel oma erakonna – kristlike demokraatide – kampaaniaüritusel Mecklenburg-Vorpommernis, kus 4. septembril toimuvad kohalikud valimised.

"Me oleme selgelt öelnud, et islam, mis käitub ja elab põhiseaduse kohaselt, kuulub Saksamaale," lisas Merkel.

Möödunud aastal teatas Saksa sisejulgeolekuteenistus, et riigis on üle ühe miljoni põgeniku, kelle seas võib džihadiste olla umbes 7900.

Eelmisel nädalal avaldatud küsitluse kohaselt ei nõustu 52 protsenti sakslastest Merkeli pagulaspoliitikaga.