Eile Sotšis Vladimir Putiniga kohtunud Saksa kantsler Angela Merkel pani Vene presidendile südamele seista homoseksuaalide õiguste eest Tšetšeenias.
"Ma palusin president Putinil kasutada oma mõju kaitsmaks nende vähemuste õigusi," vahendab Merkelit The Telegraph.
Merkel mainis Putinile ka teisi inimõiguste rikkumisi nagu Kremli-vastaste protestide laialisaatmine ning Jehoova tunnistajate tunnistamine äärmuslikuks religioosseks liikumiseks ülemkohtu poolt aprillis.
"Vesteldes Vene presidendiga andsin ma märku, kuivõrd oluline on kodanikuühiskonna jaoks õigus meelt avaldada, ning kuivõrd tähtis on valitsusväliste organisatsioonide roll," ütles Merkel.
Eelmisel nädalal korraldasid Vene korrakaitseorganid läbiotsimise valitsusvälise organisatsiooni Avatud Venemaa Moskva kontoris, kust tassiti minema mälukaarte, kõvakettaid, sülearvuteid, brošüüre ja voldikuid.
Päev enne läbiotsimisi arvas Vene justiitsministeerium Avatud Venemaa riigis mittesoovitavate organisatsioonide loetellu. Avatud Venemaa on organiseerinud Putini-vastased proteste ning kutsunud teda üles mitte kandideerima tuleval aastal uuesti Venemaa presidendiks.
Putin väitis, et Vene politsei ei ole protestijaid arreteerides nende õigusi rikkunud ning kinnitas ilma konkreetseid näiteid toomata, et "Vene korrakaitseorganid käituvad võrreldes oma kolleegidega Euroopa maades palju vaoshoitumalt."
Lääne valitsused ja aktivistid nõuavad Vene võimudelt, et nood uuriksid homoseksuaalsuses süüdistatavate meeste väidetavaid kinnipidamisi, piinamisi ja tapmisi Tšetšeenias.
Novaja Gazeta andmetel on sel põhjusel kinnipeetuid Tšetšeenias üle saja, tapetuid aga kolm.
Tšetšeeni liider Ramzan Kadõrov on väited Vene uudisagentuuride andmetel ümber lükanud.
Esimese reaktsioonina süüdistustele teatas Kadõrovi pressiesindaja Alvi Karimov, et homode kannatused Tšetšeenias on võimatud nende "mitteeksisteerimise" tõttu vabariigis.
Ja "kui neid Tšetšeenias ka oleks, ei peaks korrakaitse nende pärast muretsema, kuna omad sugulased saadaksid nad paika, kust iial tagasi ei tulda," täpsustas ta.
Antipaatia homoseksuaalsuse suhtes on Venemaal laialt levinud ning homoõiguslaste taotlused avalikke üritusi korraldada lükatakse ametnike poolt regulaarselt tagasi, kirjutab The Telegraph.