Merriam-Webster on Ameerika Ühendriikide inglise keele kõige kaalukama sõnaraamatu kirjastaja ja ettevõte valis 2023. süvavõltsingute- ning tehisaru-aasta sõnaks "autentne".
Merriam-Websteri (M.-W.) sõnul tunti nende ilmavõrgulehel sõna "autentne" vastu suurt huvi ka varasematel aastatel, kuid 2023. aastal süüviti sellesse märgatavalt enam. Põhjuseks arvatakse olevat suurem huvi tehisaru, seltskonnatähtede kultuuri, [marksistliku] identiteedipoliitika ja sotsiaalmeedias toimuva vastu.
Võõrsõnade leksikon annab sõna "autentne" eestikeelseks vasteks "algallikal põhinev, ehtne, ehe, täiesti usaldatav".
M.-W. kirjelduste kohaselt on Ameerika inglise keeles sõnal "autentne" (authentic) mitu erinevat tähendust, sealhulgas "ei ole võlts ega jäljendus", see on "päris" ja "tõelise" sünonüüm; samuti tähendab see "kellegi oma loomusele, vaimule või iseloomule ustavaks jäämist". Kuigi "autentne/ehe" on iseloomuomadus, mida iga inimene sooviks enda juures näha, on seda siiski suhteliselt keeruline lahti seletada ja teemal arutleda, mis omakorda saadab paljud inimesed sõnaraamatu manu.
"Autentne/ehe" on tihti seotud inimese ühiskonnaga suhestuva, kas siis rahvuse- või isikupõhise, endateadmusega (identiteediga). Sõnad "autentne/ehe" käivad tihti koos "rahvusköögi" ja toitudega, kuid ka iseenda ning inimese seisukohtadega (voice). Seltskonnatähed, nagu Lainey Wilson, Sam Smith ja eriti Taylor Swift jõudsid meediaväljaannete esilehtedele sõnumitega, kuidas nad otsivad "ehedat ennast" ja oma "ehtsat häält" [viimane on kõnekujund].
Lisaks koos tehisaru rakenduste leviku, nagu süvavõltsingutest videod, näitlejate mure oma karjääri pärast, tehisaru kasutamine teadustööde kirjutamiseks ja paljude muude sarnaste teemadega, hägustus piir "päris" ja "võltsingu" vahel möödunud aastal järjest enam.
"Ehe" on midagi, mida kaubamärgid, sotsiaalmeedia mõjutajad ja meelelahutusmaailma kuulsused soovivad kõik olla. Elon Musk arvas aasta alguses, et inimesed peaksid olema sotsiaalmeedias "ehedamad". Mitmed rakendused ja platvormid, nagu seda on näiteks BeReal, on võtnud oma ülesandeks "autentsete" kogemuste salvestamise. Avaldatakse arvamust, et hoolimata arvestamise ja tehisaru sisendi määrast, kui kellelgi õnnestub sotsiaalmeedias jätta endast "ehtne" mulje, siis käib sellega kaasas ka raha. "Autentse sisu loojad" tekitavad enda vastu usaldust ja "ehedusest" on saanud etenduskunst.
M.-W. juhib lisaks tähelepanu muuhulgas järgmistele sõnadele, mis pälvisid 2023. aastal sõnaraamatus suuremat tähelepanu:
Rizz – ilmavõrgu erikeelne sõna ülepingutatud välimuse kohta, mis leidis koha sõnaraamatus alles möödunud septembris. See tähendab nii "romantilist veetlust või võlu", tegusõnana "kedagi ära veetlema elik võrgutama".
Süvavõltsing – "eheduse" vastand ja tähendab "pilti või salvestust, mida on veenval moel muudetud ja menetletud maani, et loob kellestki väära mulje midagi tegemas või rääkimas, mida ta pole mitte kunagi päriselt teinud ja öelnud".
Seoses Ühendkuningriigi kuningas Charles III kroonimisega hakkasid inimesed tundma rohkem huvi "kroonimise" vastu.
Paljude maailma sündmuste tõttu otsiti sõnastikust, mida tähendab sõna "düstoopiline". Sõna leidis kasutamist nii kliima kui tehisaruga inimesi hirmutavate seltskondade poolt.
Esile kerkisid meelelahutusmaailma tähed, keda tähistatakse akronüümiga EGOT. Need on inimesed, kes on saanud oma esinemiste eest Emmy, Grammy, Oscari ja Tony auhinnad. EGOT-it kasutati esimest korda 1984.- ja sõnaraamatusse jõudis see 2019. aastal.
Muski sotsiaalvõrgu Twitter ümber nimetamine X-iks tõstis selle tähe ja väljendi tähelepanu keskmesse. Tegemist ei ole ainult tähega ja X-il on mitmeid tähendusi ning talitlusi. See tähendab näiteks "tundmatut suurust", on korrutamise sümbol ja millegi suuruse kirjeldamisel kasutatakse märki "korda" asemel. "Toa suurus on 4 x 5 meetrit." Keeleteadlase Marcel Danesi sõnul "kajab X-is vastu palju tähendusi, mis on nii intuitiivsed, alateadlikud kui arhetüüpilised."
Toimetas Karol Kallas