Decentralandi vaade Pilt: Wikipedia

"Kui keegi väidab täna, et kuskil on mingi Metaversum, mis päriselt toimib, siis see inimene valetab nii, et suu suitseb," väidab digitaalsete varade ärile pühendunud ettevõtte Arca portfellihaldur Sasha Fleyshman.

Metal, endise nimega Facebook, on tippprojekt Metaverse, mis peaks kõigile Facebooki kasutajatele avama virtuaalmaailma. Metaversumis on hulgaliselt väiksemaid projekte ja üks neist on virtuaalse "kinnisvara" äriga tegelev Decentraland, mille väärtuseks hinnatakse 1,2 miljardit dollarit. Etherumi krüptorahas äri ajava ettevõtte koondatud andmete analüüs näitab, et ühe 24-tunnise perioodi jooksul oli keskkonnas ainult 38 aktiivset kasutajat, vahendab teadus- ja tehnoloogiauudiste portaal Futurism.

Tegemist on hämmastavalt pisikese kasutajate arvuga, eriti kui panna selle kõrvale Decentralandi väidetav 1.2 miljardi dollariline turuväärtus.

Decentraland pole süüdistusega nõus ja selgitab, et "aktiivsed kasutajad" on inimesed, kellel on unikaalne plokiahela rahakoti aadress ning kes suhestuvad süsteemiga. Inimesi, kes lihtsalt sisenevad süsteemi ja ainult suhtlevad teiste kasutajatega, ei loeta aktiivseteks kasutajateks.

Probleemi avastas andmete analüüsi ettevõte DappRadar. Virtuaalkinnisvarahalduri loomedirektori Sam Hamiltoni sõnul "DappRadar ei jälitaja meie kasutajaid, vaid ainult inimesi, kes suhestuvad meie lepingutega". Hamiltoni sõnul on platvormi päevane kasutajate arv keskmiselt 8000 ringis.

Tegemist võib olla täiusliku Web3 maailma vaevuste näitega, milleks on tohutu lõhe turuväärtuste ja tegeliku kasutajate arvu vahel, mis omakorda võib sektorile ennustada tõsist allakäiku.

Decetralandi kurb olukord ei kuuluta midagi head ka Metaverse'ile endale. 

"Kui keegi väidab täna, et kuskil on mingi Metaversum, mis päriselt toimib, siis see inimene valetab nii, et suu suitseb," väidab digitaalsete varade ärile pühendunud ettevõtte Arca portfellihaldur Sasha Fleyshman.

Meta on Metaverse'i väidetavalt investeerinud rohkem kui 15 miljardit dollarit ja väljaspool ettevõtet ei paista keegi mõistvat kuhu see raha on paigutatud.

Metaversum on Maailma Majandusfoorumi (WEF) kinnitusel tähtis osa neljandast tööstusrevolutsioonist – milles virtuaalne ja päris maailm saavad üheks – ning sellega kaasnevast suurest lähtestamisest.

WEFi ideoloogi Yuval Noah Harari sõnul jääb seoses tehnoloogia arenguga maailmas väga palju inimesi "üle", kelle mõttetut elu tuleb leevendada arvutimängude ja narkootikumidega.

Toimetas Karol Kallas