Kliimateadlane Michael Mann kaotas kohtulahingu, kuna ei suutnud esitada piisavaid tõendeid kliimamuutust kirjeldava graafiku tõestuseks. Foto: Wikimedia commons.

Tänase kliimapaanika ühe olulisema allika ehk nn "hokikepi" kliimagraafiku loonud teadlane ei suutnud kohtus oma teadustöö õigsust tõestada.

1999. aastal üllitasid teadlased Michael Mann, Raymond Bradley ja Malcolm Hughes uuringu "Põhjapoolkera temperatuurid viimase aastatuhande jooksul: järeldused, kahtlused ja piirangud" (Northern Hemisphere Temperatures During the Past Millennium: Inferences, Uncertainties, and Limitations). 

Viidatud teadustöös avaldati nn hokikepi kujuline kliimagraafik, mis näitab, et kahekümnendal sajandil on Maa keskmine temperatuur varasemaga võrreldes hüppeliselt kasvanud. Graafikust on saanud edaspidise kliimasõja keskne sümbol, mida näitas Al Gore oma filmis ning mis on kesksel kohal ÜRO kliimapaneeli (IPCC) dokumentides. 

2009. aastal tabas toonaseid kliimaaktiviste märkimisväärne tagasilöök, kui avalikuks saanud tuhandetest dokumentidest selgus, et väga suur osa nõndanimetatud kliimauuringute tippteadlaste teadustöödest on pettus. 

Toonane skandaal sai nimeks "climategate". Progressiivsel üldsusel õnnestus ebamugavust tekitavad kahtlejad küll toona maha suruda ja kuna "omad poisid" uurisid "omi poisse", siis nimetati avalikuks tulnud teadusuuringute manipuleerimist ja faktide valikulist esitamist kontekstist välja rebitud juhuslikuks kirjavahetuseks.

pastedGraphic.png

Kliimageidi skandaalis sai pihta ka dr Mann. Viidatud teadlane kaebas 2012. aastal kohtusse Riigiasjade ja konkrentsivõimelise ettevõtluse instituudi (National Review and Competitive Enterprise Institute), kuna selle teadlased olid Manni süüdistanud "politiseeritud teaduse huvides teadusandmete pilastamises ja piinamises". Kohtuasja käivitamisest andis on dr Mann teada ka oma Facebooki lehel.

Kohtuasi venis pikemaks ja 2017. aastal esitati Michael "Hokikepp" Mannile kohtu poolt "kliimateaduse sajandi kohtuasjas" hoiatus kohtu eiramise eest. 

Hoiatuse põhjuseks oli asjaolu, et Mann ei soostunud kohtule avalikustama oma hokikepi teadustöö aluseks olevaid andmeid. Teadusilmas kehtib põhimõtteline tava, et teadustöödega käivad alati kaasas ka seal esitatud väiteid kinnitavad faktid ja kõigi skeptikute rünnakud on ainult teretulnud. Mann aga keeldus selliste andmete esitamisest. 

Teadusuudiste portaal Principia Scientific sedastas toona, et sellise käitumise ainsaks tulemuseks saab olla Manni alandamine ja tõenäoliselt järgnev USA kriminaaluurimine.

Manni üles võetud kohtuasja kostjaks oli 79-aastane Kanada klimatoloog Tim Ball. Juba 2017. aastal said peavoolu "kliimateadlased" ja neid toetavad poliitikud aru, et Manni kohtuasja tõenäoline lahendus kinnitab president Trumpi arusaamist, et kliimapaanika on pettus. 

Alljärgnev Balli avalike andmete alusel koostatud graafik näitab, kuidas "Manni valikuliselt esitatud andmed kaotavad ära keskaja sooja perioodi ja rõhutavad kahekümnenda sajandi lõpu ilma soojenemist". Viimane rõhutus kujutab nõndanimetatud hokikepi laba. Balli graafik näitab, et keskajal oli kliima tänasega võrreldes drastiliselt soojem.

pastedGraphic_1.png

Nädal tagasi lõpetas Briti Columbia ülemkohus doktor Balli suhtes algatatud kohtuasja ja käskis hokikepiteadlasel maksta kinni tema kohtukulud.

Kohtuasja selline lõpetamine on suureks löögiks kogu tänasele poliitilisele kliimateadusele ja selle lipulaevale, ÜRO kliimapaneelile.

Kliimakepiteadlane kaebas enda mustamise süüdistusega kohtusse ka tuntud konservatiivi ja kirjaniku Mark Steyni. See sõnavabaduse teemaline kohtuasi lõpeb kunagi ilmselt USA ülemkohtus. Kaebuse põhjuseks on  2015. aastal Mark Steyni üllitatud kliimapettuse teemaline raamat "Häbiks ametile. Maailma teadlased räägivad oma sõnadega Michael E Mannist, tema hokikepist ja tema tekitatud kahjust teadusele" (A Disgrace To The Profession. The World's Scientists, In Their Own Words, On Michael E Mann, His Hockey Stick And Their Damage To Science).

Vaatamata kliimageidis avalikuks saanud pettustele toetas Obama administratsioon 2010. aastal doktor Manni tegevust poole miljoni dollariga.

Penn State University kliimateadlane Michael Mann võitis käesoleva aasta alguses koos atmosfääriteadlase Warren Washingtoniga 2019. aasta kliimanobeliks nimetatud Tyleri auhinna.