Ühiskonnategelane Michael Schellenberger juhib tähelepanu, et kui Euroopa Liit nõuab X-ilt salajast tsensuuri, siis ründab see peale eurooplaste sõnavabaduse Ameerika Ühendriike ja selle kodanike põhiõiguseid.
Totalitarism, mille eest me hoiatasime, leiab aset.
Euroopa Liit sunnib suuri tehnoloogiaettevõtteid osalema salajases tsensuuris. Google ja Facebook, nagu välja tuleb, on sellega nõus.
Suurtest sotsiaalmeediaplatvormidest on sellele vastu ainult Elon Muski X.
Musk teatas 12. juulil: "Euroopa Komisjon pakkus X-ile ebaseaduslikku salakokkulepet: kui te tsenseerite inimeste postitusi ja sellest kellelegi ei räägi, siis nemad meid trahviga ei karista. Teised platvormid olid selle kokkuleppega nõus. X ei olnud."
Euroopa Komisjon kavatseb määrata X-ile tohutu trahvi, mis võib ulatuda kuni kuue protsendini keskkonna ülemaailmsest aastakäibest.
Ma ei oska kujutada ette hullemat välismaist sekkumist Ameerika Ühendriikide siseasjadesse, kui välismaised riigivõimud hakkavad ideoloogilistel ja poliitilistel põhjustel nõudma salajast massilist tsenseerimist.
Kõige hirmutavam selle juures on asjaolu, et tsensuuri nõudmises osalevad otseselt valitsuse luure- ja julgeolekuasutused ning nende käepikendused.
Samal ajal needsamad valitsued, sealhulgas Ameerika Ühendriikide oma, hoiatavad meid Venemaa väärteabe eest, mida levitavad prügikontod, mille sisu näevad, kui üldse, siis väga vähesed inimesed.
Ärge laske ennast toimuvast lollitada. Valitsused ja endised julgeolekutöötajad Euroopas, Austraalias, Iisraelis, Brasiilias, Ukrainas ja teistes riikides mitte ainult ei nõua tsensuuri, vaid levitavad koos sellega sageli endapoolset võltsteavet.
Näiteks väidab Euroopa Liit, et X-is on rohkem väärteavet kui teistel platvormidel ja selle vastu aitab ainult rohkem tsensuuri.
Selline väide on vale. Ainult X-is on rakendatud avatud lähtekoodiga kogukonna märkuste süsteem, mille kaudu saab reaalajas valetamisele tähelepanu juhtida. Teadusajakirjas JAMA ilmus hiljuti uuring, mis näitab, et 97,5 protsenti kogukonna märkustest olid täpsed, kaks protsenti osaliselt õiged ja 0,5 protsenti seda ei olnud.
Kogukonna märkuste süsteem ei ole täiuslik. Nendega ei saa alati nõustuda. Loomulikult ei seisa paigal ka teadus, asjad, mis paistavad tõesena täna, ei pruugi olla seda homme.
Kuid kogukonna märkuste süsteem on rajatud suuremale sõnavabadusele, mitte tsensuurile ja tagab vastuolulisele sisule konteksti. Inimesed võivad olla sisuga nõus või mitte isegi siis, kui selle küljes on kogukonna märkus.
Euroopa Liit seevastu nõuab kogukonna märkuste asemele ekspertide komisjonide sisseseadmist, kes saladuseloori taga otsustaksid, mida keegi tohib teada ja millist teavet võib ilmavõrgus levitada. See on ühekorraga nii eetiliselt väär kui põhiseaduse vaenulik.
Järgmine osa Euroopa Liidu nõudmistest on "teadlaste" ligipääs X-i tööandmetele, mille Musk lõikas Twitteri omandamise järel läbi. Need inimesed, kes nõuavad ligipääsu platvormi süvateabele, ei ole mingid teadlased. Need on tsensuuri-aktivistid, kellest paljud on üldiselt väga tihedalt seotud valitsustega ja üksikult julgeolekuasutustega.
Kui Euroopa Liidus õnnestub tsenseerida X-i, Facebooki, Google'it ja teisi suuremaid ilmavõrguplatvorme, siis tähendab see sõnavabaduse lõppu. Siis jääb järele ainult valitsuste kontrollitud sisu. Paljud inimesed on õigustatult mures, kuidas ainult üks inimene, Elon Musk, seisab sõnavabaduse ja välisriikide valitsuste totalitaarsete tsensuurikavatsuste vahel. Sõnavabadus on inimese võõrandamatu õigus, see ei ole midagi, mida valitsused inimestele annavad.
Sellistele arengutele tuleb iga hinnaga vastu hakata.
Huvilistel on võimalik ühineda rahvusvahelise tsensuuritööstuse vastase liikumise kogukonnaga.
Tõlkis Karol Kallas