Tehisaru treenimine nõuab nii palju elektrit, et Microsoft kavatseb hakata ehitama oma tuumareaktoreid.
Suurte keelemudelite õpetamine vajab tohutus koguses energiat, mida seni saadab märkimisväärne süsihappegaasi heide. Suured andmekeskused, milles tehisaru kasvatatakse, käitamine nõuab pea hoomamatus koguses elektrit ja kui tahta seda teha vastavalt erinevatele kliimaeesmärkidele, siis tuleb vaadata kaugemale kui seni kasutusel olevad energiaallikad, vahendab The Verge.
Microsoft panustab kunstteadvusele niivõrd suures mahus, et see üks maailma suurimatest ettevõtetest kavatseb hakata ise haldama uue põlvkonna tuumareaktoreid. Kavatsusele osutavad ettevõtte töötajate otsingud, millega soovitakse leida inimesi, kes oskavad hallata modulaarseid väiketuumareaktoreid (small modular reactors; SMR).
Seni on vähemalt teoorias uue põlvkonna väikereaktorite ehitamine odavam kui seniste täismõõdus tuumajaamade puhul. Lisaks, vähemalt Ameerika Ühendriikides, toetab ideed ka asjaolu, et riigi tuumajärelvalve komisjon (US Nuclear Regulatory Commission) kiitis eelmisel aastal heaks Oregoni osariigis asuva ettevõtte NuScale Power SMR-i ehitamise.
Selleks, et tehisaru saaks hakata jooksma tuumaenergia toel, tuleb Microsoftil esmalt välja valida, millist SMR-i lahendust kasutama hakatakse. Teiseks on vaja tagada ligipääs kõrgrikastatud uraanile, mida väikereaktorites üldjuhul kasutatakse. Kolmandaks tuleb mõelda välja kava, kuidas käidelda ja talletada kasutatud kütust.
Heategija ja üks Microsofti asutajatest Bill Gates rahastab TerraPower nimelist SMR tehnoloogiate "haudelava".
Tuumafissiooni kõrval rahastab Microsoft lisaks tuumafusiooni uuringuid, mille toimiva tehnoloogiani jõudmiseks kulub tõenäoliselt veel aastakümneid.
Lisaks elektrile nõuab kunstaru mudelite treenimine lisaks meeletus koguses andmekeskuste jahutusvett.
Toimetas Karol Kallas