Javier Milei Madridis, 19.05.2024 Foto: Scanpix

Hispaania parema ilmavaatega partei VOX 19. mail korraldatud rahvakoosolekul esinenud Argentina president Javier Milei nimetas sotsialismi üleilmastujate kurjuse projektiks.

Riigi pealinna Madridi endisel härjavõitluse staadionil ligikaudu 11 000-pealise rahvahulga ees esinedes kutsus mootorsaega bürokraatlikku riiki ähvardav president eurooplasi üles loobuma sotsialismi "kurjusest", vahendab Breibart.

"Ärge mitte kunagi unustage, et need paganama sotsialistid mõrvasid 150 miljonit inimolendit," juhtis Milei oma kõnes tähelepanu sotsiaaldemokraate ja kommuniste ühendava ideoloogia õudustele. "Sotsialism toob alati kaasa orjuse ja surma. Ukse avamine sotsialismile tähendab surma tuppa kutsumist."

"Sotsialism on ühiskonnale vähk ja vasakpoolsed selle vaenlased. Tumedal, mustal, julmal, saatanlikul, vähisel poolel ei tohi lubada võita," jätkas ta. 

https://twitter.com/vox_es/status/1792163124814004414?ref_src=twsrc%5Etfw

Milei sõnul on tööliste jaoks kõige parem, kui nad saavad oma suhteid tööandjatega ise vabalt kokku leppida.

"Kas te teate, mis on naiste jaoks kõige parem? Lõpetage nende kohtlemine ohvritena, kes vajavad erihoolt. Või peavad sotsialistid naisi alamateks olenditeks? Kas seaduse ees võrdne olemisest ei piisa? Kas te teate, mis on laste jaoks kõige parem? Ema ja isa, kes tunnevad neid paremini kui ükskõik milline bürokraat." 

Ta selgitas, et riigi, kui see on olemas, ülesanne on kaitsta üksikisikute elu, vara ja vabadusi. "Üleilmastunud nomenklatuur ei saa aru, millise hävingu toob kaasa sotsialismi ideede rakendamine."

"Vabadus võidab alati surma ja headus alati kurjuse … Ärgem andkem alla sotsialismile, astume sellele üha julgemalt vastu," kuulutas Milei kõne lõpuks.

Hispaania visiidi ajal kutsus Milei riigi sotsialistist peaministri Pedro Sánchezi endaga lahknevatel maailmavaatelistel teemadel "näost-näkku" väitlema.

"Ma küsin, kas hr Pedro Sánchez tahab minuga rääkida sotsiaalsest õiglusest, kas ta selgitab mulle, kuidas varastamine on lubatud? [Osutus libertaaride jutupunktile, et "maksud on vargus".] Lubatagu mul selgitada, kuidas lõpuks tähendab sotsiaalne õiglus varastamist kelleltki ja varastatu teistele jagamist… Sotsialistide jaoks on varastamine lubatud, see on osa nende poliitikast," selgitas Milei oma soovi Sáncheziga debateerida. 

Kuna Hispaania peaministri naist saadavad kahtlused, et ta kasutab mehe ametit ära rikastumiseks, siis Milei nimetas teda "korrumpeerunud naiseks". Mille peale kutsus Hispaania suursaadiku Buenos Airesest koju.

"Lubage ma selgitan, miks peaminister [Sánchez] soovib, et inimesed ei oleks seaduse ees võrdsed. Talle on seda ebavõrdsust tõenäoliselt vaja selleks, et kui naistel tekib probleeme seaduste täitmisega [viide Sánchezi naisele Begoña Gómezile], siis võib seda eirata," rääkis Milei naerulsui.

Kui Argentina presidendi käest küsiti kommentaari tema vastuoluliste suhete kohta teiste riigijuhtidega, siis ta  vastas: "Ma ei hooli sellest, mida pahempoolsed arvavad… Nad heidavad mulle ette, et kuidas ma nii saan teiste riigijuhtidega rääkida? Ma vastan: kultuurisõda nõuab jäägitut pühendumist."

Koos Mileiga esinesid VOX-i kõnekoosolekul Marine Le Pen, Giorgia Meloni ja Viktor Orbán. Viimane kutsus inimesi üles, juhul kui soovitakse Euroopa piire kaitsta, "Brüsseli okupeerimisele". 

Ürituse korraldanud VOX-i esimees Santiago Abascal kurjustas kõnes "progressiusuliste, pahempoolsete, punaste, sotsialistide ja lödipükstest ning ennast-õigustavate [ühispartei] parempoolsetega", kes ei ole suutnud ära hoida Euroopa sisserändekriisi. 

"Ühel päeval nad halavad Vahemerel uppunud sisserändajate paadi pärast ja teisel päeval annavad nad jälle raha vabaühendustele, kes teevad koostööd, et tuleks üha rohkem paate," rääkis parteijuht.

Kuuendast üheksanda juunini toimuvad Euroopa Parlamendi valimised. Kuna inimesed üle Euroopa Liidu pole rahul majandusliku olukorra, massisisserände ja rohepöördega, siis ennustatakse, et rahvameeste paremparteid saavad Parlamendis ohtralt kohti juurde ja üheksas liikmesriigis võivad võita valimised.

Toimetas Karol Kallas