Grupp Ameerika Ühendriikide rikkureid soovib ehitada California osariigi põhjaossa nullist uue keskkonna- ja inimsõbraliku linna.
Ettevõte Flannery Associates on alates 2017. aastast ostnud California osariigi põhjaosas asuvas Solano maakonnas kokku ligikaudu 214 ruutkilomeetrit põllu- ja karjamaad, kuhu kavatsetakse ehitada nullist alates uus linn, vahendab New York Times.
Tallinna pindala on 160 ruutkilomeetrit.
Flannery Associatesi linnaprojekt kannab nime California Forever (California Igavesti) ja ettevõte teatas novembri alguses, et uue linna tarbeks vajalikud maavaldused on kokku ostetud ning rohkem maavaldusi soetada pole kavas. Hinnanguliselt on maade ostmisele kulutatud vahemikus 800–900 miljonit dollarit.
"Igavese California" projekti taga on tuntud Silicon Valley ettevõtjad ja investorid, kelle hulgast leiab Laurene Powell Jobsi, Reid Hoffmani, Marc Andreesseni, Michael Moritzi ja Chris Dixoni.
Maju on uues linnas lubaduste kohaselt "kümneid tuhandeid", milles inimesi hakkab elama 50 000 ümber. Arendajate sõnul on tegemist jalutatava linnaga, kus "lapsed saavad jala kooli minna" ja elanikud teenivad head palka.
Selleks, et kokkuostetud maal saaks linna ehitama hakata, tuleb muuta maa kasutusotstarvet, milleks on vaja korraldada rahvahääletus.
Kohalikud elanikud ja poliitikud on uue linna suhtes kahtlevad ning leiavad, et tegemist on rikkurite linnaga, kuhu tavalistel inimestel asja pole ning mis muudab nende elu keerulisemaks.
Septembri lõpus saatis Flannery Associates laiali küsitluse- ja reklaamimaterjalid, milles kohalikele lubatakse uues linnas eelisjärjekorras ning soodustingimustel uusi kodusid.
Moritz, otsides 2017. aastal uuele linnale investoreid, joonistas neile pildi linnast, mille rajamise juures, alates hoonete projekteerimisest ja ehitamisest kuni kohaliku omavalitsuseni, "mõeldakse kõik uuesti läbi".
Araabia Ühendemiraadid otsustasid 2008. aastal rajada jätkusuutliku ja targa tulevikulinna Masdar City. Tänaseks on projekt läbi kukkunud.
Saudi Araabia ehitab utopistlikku 170 kilomeetri pikkust, 500 meetri kõrgust ja 200 meetri laiust peegelseintega müüri moodi sirgelt läbi kõrbe lõikavat Joonlinna (Line City), – mis kannab ka nime NEOM – milles peaks hakkama elama üheksa miljonit inimest.
Toyota konglomeraat ehitab Jaapanis Fuji mäe jalamile tuleviku-, tarka- ja "inimkonda laiendavat" Kootud linna (Woven City).
Düstoopilistest tulevikunägemustest leiab ohtralt nägemusi, kus rikkad elavad müüridega ümbritsetud ja karmilt turvatud heaolu linnaosades ning näljas, vaene, paljas ja harimatu pööbel igal pool mujal. Ameerika Ühendriikides ja Ladina-Ameerikas on teatud määral tänaseks sellise olukorrani jõutud.
Partei nomenklatuur elas väga hästi "1984-s". Sellele loodi eritingimused Nõukogude Sotsialistlike Vabariikide Liidus. Täna võib seda näha Põhja-Koreas.
Ulmekirjandusest ja linnaplaneerijate nägemustest leiab lisaks "arkoloogi" mõiste, mis tähendab suurt hoonet elik hoonetekompleksi, kus kõik inimese eluks vajalik on kokku pakitud pisikesele maa alale/ühte hoonesse.
Toimetas Karol Kallas