Kollaste vestide protestide pööristuules on Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni populaarsus pudenenud pelgalt 18 protsendi peale ning esmaspäeval on oodata umbusaldusavaldust tema vastu vähemalt kolme vasakpoolsema erakonna poolt.
Meeleavaldustesse suhtub samal ajal pooldavalt enam kui 70 protsendi elanikkonnast ning liitujate hulgast ei puudu tuletõrjujad, kiirabitöötajad – samal ajal kui kaasa lööma valmistub vähemalt üks politseinike ametiühing.
Sel laupäeval on oodata äärmiselt rahvarohkeid proteste pealinnas Pariisis, kus on seks puhuks otsustatud sulgeda nii Eiffeli torn kui mitmed muuseumid ja kultuuriväärtuslikud asutused.
Samal ajal valmistub väidetavalt olukorda kontrollima sõjavägi ja ajakirjanduses levib teateid soomusautode ettevalmistamisest paigutamiseks positsioonidele.
Turvatöötajaid tuuakse kogu Prantsusmaal välja ligi 90 000, kusjuures ainuüksi Pariisis on neid tööpostidel 8000.
Prantslasi on üliväga ärritanud president Macroni rohelise poliitika pärast tõusma hakanud kütusehinnad. Kuigi riigipea tõmbus plaanitavate aktsiisidega neil päevil tagasi, on päevakorras ka nii tema kui kogu poliitilise ladviku arrogantsus ning põlastav suhtumine lihtrahva muredesse, lisaks ka kavatsus kirjutada alla ÜRO rändeleppele.
Macroni mainet ei paranda ajalehe Le Monde kaudu ilmsiks saanud tõsiasi, et protestide vallandumise ajal plaanis president parasjagu oma palee põhjalikku renoveerimist.
Globaalses plaanis on Macron nautinud suurt austust ja lugupidamist nii oma rohelise agenda kui kindla kursi tõttu nn euroopalike väärtuste toetamisel, massiimmigratsiooni õigustamisel ja "populismi" põhjamisel.
Poliitikut on palju kiidetud tema erakordse karisma pärast ning temas nähakse Saksa kantsleri Angela Merkeli mantlipärijat Euroopa eestkõneleja ja juhina.
"Macron tinistab," tõdeb tunnustavalt Postimehe välistoimetuse juhataja Evelyn Kaldoja.
Toimetas Urho Meister