Lisaks ÜRO rändeleppele hülgab Ungari ka sellesama organisatsiooni "sõsardokumendi" ehk pagulasleppe, ütles ajakirjanikele Viktor Orbáni valitsuse välisminister Péter Szijjártó.
Szijjártó sõnutsi on ÜRO pagulaslepe ohtlik dokument, mis "toob tagaukse kaudu sisse kõik, keda nad rändeleppe kui eesukse kaudu sisse tuua ei saa."
Kuigi kõnealune raamistik puudutab pagulasi, peetakse viimasel ajal üha enam debatte selle üle, "kuidas nad saaksid klassifitseerida pagulastena neid, kes saabuvad illegaalsete migrantidena," selgitas Szijjártó.
Neil päevil "on meil olnud rohkesti debatte ÜRO bürokraatidega selle üle, keda võiks liigitada pagulasteks. Me oleme täiesti teadlikud, et seisame silmitsi illegaalsete migrantide kriisiga – ja mitte niivõrd pagulaskriisiga," ütles minister.
Ta rääkis ajakirjanikele tõsistest rahvusvahelistest pingutustest illegaale Euroopasse ja Põhja-Ameerikasse tuua.
Seetõttu pole juhus, et Ameerika Ühendriigid on hüljanud mõlemad lepped (ingl. k. kannavad mõlemad ebamäärast nime compact), jätkas ta.
Kuna pagulasküsimused on juba reguleeritud mitmete rahvusvaheliste kokkulepetega, ei ole mingit vajadust "minna ÜRO liikmesriikidest mööda" järjekordse paktiga ning sundida neid võtma vastu pagulasteks ümber liigitatud illegaalseid immigrante.
Minister tõi esile, et nn pagulaspakti läbib sõnakõlksuna "koormate jagamine" – täpselt nagu Euroopa Komisjoni kohustuslike pagulaskvootide puhul. Seetõttu üritas Ungari viia teksti sisse "vabatahtlikkuse printsiipi", kuid ettepanek lükati tagasi, misläbi paljastus initsiatiivi olemus.
ÜRO pagulasleppest lähtuvalt nõutaks liikmesriikidelt, et pagulastel tuleb lubada riigisiseselt "vabalt ja kontrollimatult" ringi reisida, ütles Szijjártó. See kujutab endast katset vabastada illegaalsed piiriületused tagajärgedest "ning tekitaks julgeolekuriski, mida me ei tohi tolereerida."
Seetõttu hääletab Ungari 17. detsembril ehk tuleval esmaspäeval ÜRO pagulasleppe vastu, ütles Szijjártó.
Toimetas Urho Meister