Foto: Scanpix

Ühe suurema Covid-19 "vaktsiinide" tootja Moderna teadlased hoiatavad, et modRNA tehnoloogia võib olla inimestele mürgine.

Teadusajakirjas Nature Reviews Drug Discovery (Nature'i ravimiavastuste ülevaade) ilmunud uuringus kirjutavad Moderna modRNA eksperdid: "Praegu on suurimaks väljakutseks m[od]RNA tehnoloogiaga seotud võimalike mürgisuste ohtude tõhus vähendamine," vahendab Epoch Times

Moderna ja Pfizeri Covid-19 vaktsiinid kasutavad muundatud kuller ribonukleiinhappe (modRNA) tehnoloogiat. modRNA pakitakse organismi sisestamiseks lipiidide nanoosakeste (LNP) "ümbrikusse".  

Mürgistuse ohtu põhjustavad autorite sõnul "LNP koetise osad, selle tootmismeetodid, manustamise teekond ja keeruliste modRNA-de toodetud valgud."

Uuringu autorite hulgas on kas Modernas töötavad või uuringu valmimise ajal töötanud teadlased Eric Jacquinet, Dimitrios Bitounis ja Maximillian Rogers.

ModRNA "vaktsiinide" manustamisega kaasneb teadaolevalt hulgaliselt kõrvalnähte, mille hulgas on südamelihase põletikud ja raskekujulised allergilised šokid (anafülaksia). Need võivad olla tingitud ülitundlikkuse reaktsioonidest, mille võivad kutsuda esile "ükskõik millised LNP-m[od]RNA osad", kuid mida kõige tõenäolisemalt põhjustavad PEGüülitud LNP-d, mis "on kõige tõenäolisemalt kõige suuremaid vastunäidustustusi tekitav [süstiainete] osa," kirjutavad teadlased.

Polüetüleenglükool ehk PEG on Pfizeri ja Moderna "vaktsiinide" koostisosa ja see põhjustab allergilisi reaktsioone. Laiem teadlaskond pole seni jõudnud üksmeelele, mis südamelihaste põletikku põhjustab, samas Pfizer arvab, et kõige tõenäolisemalt on probleemi taga LNP-d.

Teadlaste sõnul on modRNA "vaktsiinid" siiski "turvalised ja tõhusad", kuid "m[od]RNA mööduva olemuse" tõttu on neid tõenäoliselt "vaja korduvalt manustada".

Lisaks tunnistavad teadlased, et modifitseeritud RNA "vaktsiinide" ja "ravimite" tehnoloogia muutmine mittemürgiseks on keeruline.

Moderna ja paljud teised ravimitootjad katsetavad praegu hulgaliselt erinevaid modRNA geenipreparaate, sealhulgas eeldusel, et need võivad aidata gripi ja vähi vastu.

Moderna tegevjuht Stephane Bancel lubas viimaseid ettevõtte tulemusi aktsionäridele tutvustades, et ettevõte toob järgmise viie aasta jooksul turule kuni 15 modRNA platvormi uut toodet.

Üks modRNA leiutajatest, Robert Malone, nimetab uuringut "piiratud koosviibimise" (limited hangout) inimeste tajuväänamise taktikaks, millega üritatakse suuri kahjusid varjata. Inimestele jagatakse natukene kõrvalist teavet, kuid eesmärgiks on suurte probleemide varjamine.

Toimetas Karol Kallas