Poola president Mateusz Morawiecki Foto: Scanpix

Poola peaminister Mateusz Morawiecki nimetas Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeni sõnu "skandaalseks", kui von der Leyen väljendas, et Euroopa Liidul on kasutada "tööriistad" juhuks, kui riikides lähevad asjad vales suunas, vahendab Politico.

Princetoni ülikoolis neljapäeval aset leidnud konverentsil küsiti von der Leyeni käest Itaalia valimiste kandidaatide kohta, küsimus oli seotud eelkõige parempoolse Giorgia Meloni'ga. Von der Leyen puudutas oma vastuses ka Ungarit ja Poolat.

"Kui asjad ei liigu heas suunas – ja ma räägin siinkohal ka Ungarist ja Poolast -, siis on meil tööriistad," ütles komisjoni president, viidates selgelt komisjoni võimalusele vähendada eurorahasid mainitud riikidele juhul, kui nad ei aja Euroopa Liidule meelepärast poliitikat. 

"Von der Leyeni sõnum on skandaalne," sõnas Morawiecki. "Ta [von der Leyen] ütles, et Brüsselil on tööriistad distsiplineerimaks Itaaliat juhuks, kui valitakse valitsus, mis ei ole Brüsselile meelepärane."

"Kas see on Euroopa, mida me tahame? … Et eurobürokraadid dikteerivad, mis valitsus võib olla?" küsis Morawiecki. "See ei ole seaduslik. See on dikteerimine ja seaduse puudumine."

Komisjon on seadnud Poolale tingimused, sh kohtusüsteemi reform, selleks, et Varssavi pääseks ligi Euroopa Liidu taastefondi rahadele. Euroopa Liidu Nõukogu võttis vastava otsuse vastu juunis. 

18. septembril tegi eurokomisjon ettepaneku vähendada Ungarile eraldatavat rahastust 7,5 miljardi euro võrra.

Toimetas René Allik