Kiievi koobasklooster on Õigeusu Kiriku üks olulisemaid pühapaiku ja kuni 2022. aasta maini Moskva patriarhaadile allunud ortodoksid peavad sealt 29. märtsiks välja kolima.
Kiievi koobasklooster jaguneb kaheks osaks: ülemine ja alumine lavra. Ülemise lavra, kus asuvad Püha Uinumise Katedraal ja Püha Antoniuse ning Theodosiuse Trapetsikirik, pidi Ukraina õigeusu kirik maha jätma juba käesoleva aasta esimesel jaanuaril, vahendab Orthodox Christianity.
Alumise lavra osaks on Püha Uinumise Koobasklooster, munkade kambrid ja Kiievi Teoloogiaseminar ning Akadeemia. Kiievi lavra on Idakiriku jaoks üks pühamaid paiku, kus mungad on elanud ligi tuhat aastat. Ukraina kultuuriministeeriumi saadetud kirjas antakse Ukraina Õigesusu Kirikule teada, et klooster tuleb võimudele üle anda 29. märtsiks.
Ukraina võimude sõnul "manipuleerib Ukraina Õigeusu kirik Ukraina rahva vaimsusega" ja selle vaimulike eemaldamisega Kiievi lavrast kaitseb Ukraina oma vaimset iseseisvust.
2022. aasta 23. detsembril moodustas Ukraina julgeoleku ja kaitsenõukogu töörühma, mis hakkas uurima Ukraina Ortodoksi Kiriku tegevust. Käesoleva aasta 9. märtsiks jõudis see arusaamiseni, et varem Moskva Patriarhaadi alluvuses oleval õigeusu kirikul tuleb Kiievi koobaskloostrist välja kolida.
Kiievi koobasklooster koos kirikutega on Ukraina valitsuse omandis, mida Ukraina Õigeusu Kirikul oli õigus tasuta kasutada.
Kloostri ja kirikukompleks on juba osaliselt antud eraldiseisvale, Ukraina Autokefaalsele Ortodoksi Kirikule, mida Moskva patriarhaat peab Konstantinoopoli patriarhaadi ja Ukraina ning Ameerika Ühendriikide valitsuste vandenõu tulemusel sündinud skismaatikute kirikuks.
Moskva patriarh Kirill pöördus paavst Franciscuse, ÜRO peasekretäri ja kõigi maailma usujuhtide poole palvega rakendada oma mõju, et Moskva kiriku vaimulikke Kiievi lavrast välja ei visataks.
Toimetas Karol Kallas