Moslemite väljaastumine Malmös 28.08.2020. Foto: Scanpix

Taani parempoolsete aktivistide tegevuse peale nõuavad viisteist Rootsi moslemiühendust, et riik keelaks põhiseaduse tasandil ära islami ja teiste religioonide pilkamise.

28. augustil panid Taani parempoolse poliitilise partei Stram Kurs (Kõva kurss) liikmed ühes Malmö pargis põlema Koraani. Sama päeva õhtul hakkasid moslemid selle peale nii Malmös kui mujal riigis märatsema ja möll vaibus alles 31. augustiks, vahendab Remix. 

Taani parempoolsete aktivistide tegevuse peale nõuavad viisteist Rootsi moslemiühendust, et riik keelaks põhiseaduse tasandil ära islami ja teiste religioonide pilkamise.

28. augustil üritas Taani parempoolse partei Stram Kurs juht Rasmus Paludan, kellel on tema vaadete pärast sisenenemine Rootsi riiki kaheks aastaks ära keelatud, korraldada Malmös pisikest islamiseerumise vastast väljaastumist ja õhutada seda tegema ka mujal riigi linnades. Kui Paludan üritas Malmö Lernackeni raudteejaamas rongilt maha astuda, oli tal vastas suur hulk politseinikke, kes käskisid tal koheselt riigist lahkuda. Paludanil endal ei õnnestunud meeleavaldusest osa võtta, kuid Koraani panid ühes Malmö pargis põlema tema kaasparteilased. 

Aktsiooni mõistsid hukka mitmed islamiriigid, sealhulgas Türgi, kuid mitte ükski ei öelnud ühtegi sõna moslemite märatsemiste kohta, mis parempoliitikute tegevusele järgnes. 

Paludan tunnistab avalikult, et tema eesmärgiks on Rootsi islamiseerumise peatamine.

“Meie eesmärgiks on Rootsi islamiseerimise peatamine ja selle viimine tasemele, nagu see oli 1960. aastatel. Miljon inimest peab oma moslemiriikidesse tagasi minema või muutma oma usku millegi muu kui islami vastu. See on meie selge eesmärk,” rääkis Paludan ja lubas jätkata seni, kuniks Rootsist on lahkunud viimane moslem.

Alates augusti lõpust on parempoolne rahvuslik Kõva kursi partei põletanud Rootsi nõndanimetatud moslemiteküllastes “haavatavates piirkondades”, nagu näiteks Rosengårdi linnaosa Malmös, ära mitu Koraani.

Mitmed riigi islamiorganisatsioonid on selle peale avaldanud soovi muuta riigi põhiseadust ja keelata seal ära islami ning teiste religioonide pilkamise.

“Meie sooviks on, et Rootsis ei oleks seadusega lubatud pühakirjade, nagu näiteks Koraan ja Piibel, põletamine ja keelatud peaks olema ka erinevate religioonide pilkamine,” rääkis ajakirjanikele Hussein Farah Warsame, kes on ühe muutusi nõudva moslemiorganisatsiooni esindaja.

Stockholmi Tensta mošee esindaja Abdulla Ali Abdi sõnul soovivad nad poliitika muutust.

Samal ajal ei kavatse oma väljaastumisi ära lõpetada ka Paludan ja tema partei. Möödunud laupäeval soovisid nad korraldada järjekordset meeleavaldust, ei andnud politsei neile selleks luba, kartes ohtu avalikule korrale ja turvalisusele.

Toimetas Karol Kallas