Rohkem kui pooltest Taanis elavatest noortest Somaaliast, Liibanonist ja Marokost pärit meessisserändajatest saavad kolmekümnendaks eluaastaks kurjategijad.
Sellise järelduseni jõudis mõttekoda Unitos süvenedes Taani justiitsministeeriumi kogutud ajavahemikus 1985 kuni 1987 sündinud meeste kuritegude statistikasse, vahendab Breitbart.
Mõttekoja uuringust selgub, et eriti altid kuritegevusele on teatud taustaga inimesed. Näiteks 357 vaadeldud Somaalia päritolu noorest mehest 222, ehk 62 protsenti, karistati enne kolmekümne aastaseks saamist vägivallatsemise, vandalismi, varguste või sarnaste kuritegude eest.
Liibanoni päritolu noorte meessisserändajate puhul oli kuritegevuse määr kuuskümmend ja Marokolaste seas viiskümmend kaks protsenti.
Iraagi, Iraani ja endise Jugoslaavia noorte immigrantide kuritegevuse määr oli ümber neljakümne protsendi.
Võrdluseks saab tuua, et noorte taani meeste kuritegevuse määr on kaheksateist protsenti.
Unitose kaasasutaja Lasse Birk Oleseni sõnul "näitavad numbrid, et suurematest sisserände lähteriikidest saabunud noortest meestest väga suur osa on saanud kriminaalkorras karistada."
Kriminoloog David Sausdal kutsub siiski üles asja lähemalt uurima ja tema sõnul tuleb enne lõplike järelduste tegemist vaadelda ka kurjategijate sotsiaal-majanduslikku tausta.
Möödnud aasta juunis tunnistas Taani justiitsminister Søren Pape Poulsen, et kriminaalsed sisserändajad on riigi jaoks märkimisväärne mure. Minister pidi sellise avadlusega esinema peale Taani meedia poolt läbi viidud uurimist, milles järeldati, et somaali mehed on suurimad vägivaldsete kuritegude sooritajad.
Poulsen tunnistas toona, et "andmed näitavad selgelt, et meil on kriminaalsete välismaalastega, keda meie ühiskonnas ei tohiks üldse olla, suur probleem."
2019. aasta alguses nentis toonase Taani valitsuse peaminister Lars Løkke Rasmussen, et nad ei välista somaali immigrtantide jõuga kodumaale tagasisaatmist. "Meil on Somaalia võimudega väga hea koostöö ja konfidentsiaalsuse kokkuleppe tõttu ei saa ma üksikasju avalikustada. Kuid meil on sõlmitud kokkulepe, mille alusel me saame vajadusel sundida inimesed minema tagasi Somaaliasse," rääkis peaminister.
Somaalia sisserändajad on ka teistest suuremad riigiabi tarbijad ja nende seas on teiste sisserändajate gruppidega võrreldes palju rohkem töötuid. Näiteks Šveitsis rohkem kui 80 protsenti Somaalia immigrantidest ei tööta.
Soome mõttekoda Suomen Perusta leidis 2015. aastal, et keskmine Somaali ilma lasteta immigrant tähendab "elutsükli" jooksul Soome riigile 951 000 eurost kulu. Kui arvestusse lisada lapsed, siis on rahanumber 1 343 000 eurot inimese kohta (lk 3). 2018. aasta andmetel elas Soomes 21 000 somaallast. Tööl käib neist pisut üle kahekümne protsendi. Soomes on kuritegevuse avalik statistika rahvusgrupide järele puudulik, kuid näiteks 2017-2018 aastal kasvas seksuaalkuritegude hulk riigis, 7,5% ja 25 protsenti rünnakutest panid toime "välispäritolu mehed". Sisserändajaid elab Soomes alla viie protsendi, mis teeb sisserändajatest suurima seksuaalkurjategijate grupi.
Ühendkuningriigi pealinna Londonit on viimastel aastatel painanud nõndanimetatud noakuriteod, kus pussitada saavad nii jõukude liikmed kui tavalised inimesed. Noakuritegude laine sai alguse noorte somaallaste omavahelisest arveteklaarimisest.
Ameerika Ühendriikide Missouri osariigi St Louisi linnas varastas 15-aastane Somaalia päritolu meessiserändaja veebruari lõpus ühelt naiselt tema jalatsid ja iPhone'i. Naine leidis "leia oma iPhone" rakenduse kaudu telefoni kiiresti üles, kuid selle asemel, et asjad tagasi anda, tungis teismeline talle kallale. Rünnak lõppes naisterahva julma peksu ja kruvikeerajaga näkku torkimisega. Naabril õnnestus kutsuda politsei ja noor kurjategija püüti kinni. Kuid kui asi jõudis kohtusse, lasi prokurör Sakina Ahmad 1,80 meetri pikkuse jõhkardi karistuseta minema põhjusel, et tolle IQ on ainult 49 punkti. Somaallaste keskmine IQ on 68 punkti.
Suurim Ameerika Ühendriikide somaallaste kogukond elab Minnesota osariigis ja selle üks suurimaid linnu Minneapolis on tänu somaali jõukude aasta-aastalt kasvavale vägivaldsele kuritegevusele pälvinud hüüdnime "Väike Mogadishu".
Toimetas Karol Kallas