Mitmed Šveitsi Davosi majandusfoorumile kogunenud mõjukad poliitika- ja äritegelased hoiatasid Euroopa Liidu lagunemise ning ühiskondade ebastabiilseks muutumise eest, juhul kui lähinädalatel ei suudeta kokku leppida, kuidas rändekriis kontrolli alla saada.
Näiteks miljardärist filantroop George Soros, kes unistab riigipiiride kaotamisest Euroopas ja on soovitanud igal aastal vastu võtta miljon migranti, hoiatas neljapäeval otsesõnu, et Euroopa Liit on lagunemas.
"Euroopa Liit on lagunemas. Euroopa asüülipoliitikat iseloomustab paanika. Me oleme ületanud murdepunkti, kus sissevool vähendab riikide võimet põgenikke assimileerida või lõimida. Igaüks on enda eest väljas," kõneles Soros Davosis majandusfoorumil.
Prantsusmaa sotsialistist peaminister Manuel Valls rõhutas, et EL peab kiiresti tegutsema, et oma välispiirid kontrolli alla saada, vastasel korral ähvardab Euroopa ühiskondi täielikult ebastabiilseks muutumise oht.
"Kui Euroopa ei suuda kaitsta omaenda piire, muutub kogu Euroopa idee küsitavaks," ütles Valls Davosi foorumil ja lisas, et (Saksamaa kantsleri Angela Merkeli) sõnum migrantidele "Tulge, te olete siin teretulnud" on mõjunud provokatiivselt.
Ka Hollandi peaministri Mark Rutte hinnangul on Euroopa jõudnud otsustavasse punkti ja peab järgmise kuue kuni kaheksa nädala jooksul midagi otsustama, muidu hakkavad Euroopa alusprintsiibid kokku varisema.
"Me ei tule enam nende arvudega toime," ütles Rutte põgenikeks nimetatud migrantide sissevoolu silmas pidades. 2016. aasta esimestel nädalatel on Euroopasse saabunud juba 35 000 migranti.
Arusaam, et kantsler Merkeli tere-tulemast-poliitika on läbi kukkunud ja võib praegusele poliitilisele korraldusele saatuslikuks saada, hakkab tasapisi kohale jõudma ka Saksamaa võimukandjatele. Davosi majandusfoorumil osalenud Saksamaa president Joachim Gauck ütles kolmapäeval, et rändevoo piiramine on moraalselt ja poliitiliselt vajalik, sest vastasel korral kasvab ühiskonnas toetus populistidele ja ksenofoobidele.
Niisamuti hoiatas Saksamaa rahandusminister Wolfgang Schäuble, et Euroopal hakkab kriisi lahendamiseks aeg otsa saama. Schäuble sõnul ei ole Saksamaa rändekriisi küsimuses isolatsiooni sattunud.
"EL on ühel meelel, et migratsioonisurvet tuleb vähendada. Kui Schengeni süsteem hävineb, on Euroopa äärmiselt ohus – nii poliitiliselt kui majanduslikult," rääkis Schäuble ja lisas, et just sellepärast peab EL andma Türgile, Liibüale, Jordaaniale ja teistele kriisipiirkonna riikidele miljardeid eurosid, ja nii ruttu kui võimalik.